Odtworzyli legendarny samolot. ZDJĘCIA

Samolot dwupłatowy Bücker T-131 PA Jungmann – replika z lat 30. XX wieku – odtworzony przez spółkę Air Res Aviata, której siedziba mieści się na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, JASIONKA. Bücker T-131 PA Jungmann poleci do Niemiec.

W Jasionce zbudowano od podstaw dwupłatowy niemiecki samolot Bücker T-131 PA Jungmann. To replika legendy niemieckiej Luftwaffe. Samolot został odtworzony według projektu z lat 30. XX wieku przez rzeszowską firmę Air Res Aviata.

W 2011 roku dokumentację po tragicznie zmarłym pilocie Januszu Karasiewiczu (konstruktor z Bielska-Białej) odkupiła spółka Air Res Aviation i zaczęła budować replikę Jungmanna. Pomysłodawcą wykonania repliki jest jeden z założycieli firmy Air Res Aviation.

– Samolot wykonaliśmy dla Niemca i zapłaci za niego 140 tysięcy euro – poinformował Sławomir Siuta, projekt menedżer z Air Res Aviation. – Ma 140-konny czeski silnik a jego prędkość przelotowa to 150 km na godzinę. Może lecieć na maksymalnej wysokości 4 tys. metrów nad ziemią. Rozpiętość skrzydeł – 7,40 metra, długość – 6,62 m, a wysokość 2,25 m. Masa własna samolotu 380 kilogramów.

and

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Garda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Garda
Gość
Garda

Nic tylko pogratulować.