„Odwrócimy rurę” – będzie tańszy gaz

 PODKARPACIE. Będziemy kupować rosyjski gaz od Niemców?

Jest szansa na import do Polski tańszego gazu. Będzie to możliwe już od listopada. Nowe przepisy unijne umożliwiają nam zakup rosyjskiego gazu od… Niemców. Nasi zachodni sąsiedzi kupują gaz od Gazpromu taniej niż my. Jeżeli odkupimy surowiec od Niemców, trafi on na nasz rynek po niższej cenie.

– Biorąc pod uwagę nasze zapotrzebowanie na gaz, powinno to spowodować obniżenie jego ceny – mówi Tomasz Chmal, ekspert w dziedzinie energetyki z Instytutu Sobieskiego w Warszawie.

Jak to wszystko jest możliwe? Gaz płynie do Polski z Rosji rurociągiem jamalskim, tym samym, którym trafia do Niemiec. – Niemcy płacą Rosji mniej za gaz niż Polacy – mówi Tomasz Chmal. – Dlatego opłaca się kupić gaz od nich, a nie od Gazpromu.

Gazowy rewers
Cała operacja jest przez specjalistów określana mianem gazowego rewersu. Nie będzie jednak fizycznego odwrócenia przepływu gazu, tzn. rosyjski gaz nie popłynie do nas z zachodu. Natomiast Polacy będą mogli go po drodze odkupić od Niemców. Oznacza to, że gaz będzie płynął z Rosji do Niemiec, a my będziemy mogli odkupić od Niemców ich nadwyżki.  Mówiąc obrazowo będziemy mogli szerzej odkręcić swój kurek i z rurociągu jamalskiego pobrać więcej gazu, za który zapłacimy Niemcom, a nie Rosjanom. – W perspektywie da to korzyści odbiorcom i konsumentom gazu, powinno być taniej – mówi Tomasz Chmal.

Unia pomogła
Zgodnie z nową umową między Polską i Rosją gazociąg  w Polsce będzie obsługiwać spółka skarbu państwa Gaz system, a nie jak dotychczas Gazprom. To właśnie Polska fimra będzie decydowała o przepływie gazu. Tą nową sytuację wymusiła Unia Europejska, która swoimi naciskami doprowadziła do zmian w tranzycie gazu, korzystnych dla Polski. Korzystając z rewersu gazowego będziemy mogli nie tylko taniej kupić gaz. Polska uzyska też mocniejszą pozycję w negocjacjach z Gazpromem na temat kontraktów na gaz oraz ceny jaką płacimy za ten surowiec.

Gaz a polityka  
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uzyska konkretny argument, który pozwoli zagrozić Rosjanom, że kupimy więcej rosyjskiego gazu nie od Rosji ale od Niemiec. Tymczasem Rosjanie nie podniosą cen dla Niemców ponieważ zależy im bardzo zarówno na tym rynku. W grę wchodzi tu też polityka zagraniczna, Rosjanom zależy na dobrych stosunkach z Niemcami. Te stosunki w dużej mierze opierają się na “sojuszu energetycznym”. Dlatego Niemcy mają tańszy gaz i to się raczej nie zmieni. Pytanie otwarte jak dużo gazu będą nam w stanie odsprzedać Niemcy.

Artur Getler

do “„Odwrócimy rurę” – będzie tańszy gaz”

 1. ekar

  Wydaje mi się, że gadanie o tańszym rosyjskim gazie kupowanym u Niemców to tzw. austriackie gadanie. Przecież Rosjanie nie zgodzą się na to, aby ktoś inny zarabiał na ich gazie.

 2. Robert

  Te negocjacje gazowe to była normalna zdrada stanu za którą ktoś musiał dostać gigantyczną koperte. A pewnie nie jedna osoba. Tyle tylko że te osoby winny stanąć przed Trybunałem Stanu a w tym chorym na wskroś kraju włos im z głowy nie spadnie.

 3. mysliwy

  Umowa z Rosją zmusza nas do płacenia za gaz w ilości przekraczającej nasze zapotrzebowanie bez względu na to czy go wykorzystamy czy nie i to do 2035 roku.Mówienie o możliwości zakupu tańszego gazu nie ma sensu.My musimy korzystać z drogiego gazu z Rosji.Taka jest rzeczywistość i zasługa naszych przywódców.
  Pozdrawiam

 4. xyz

  Przypominam, że ceny negocjował Pawlak….Polecam artykuł wyborcom PSL-u ;-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.