Odzyskać synagogę dla ludzi

Obecny stan zabytkowej synagogi to obraz nędzy i rozpaczy. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Zabytkowy obiekt każdego dnia ulega bezpowrotnej destrukcji.

Budynek XIX-wiecznej synagogi jest zamknięty na cztery spusty i każdego dnia ulega destrukcji. Patrzeć na to nie może Andrzej Jagodziński (58 l.), dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. Zadeklarował nawet, że na remont obiektu może pozyskać aż 1,8 mln zł. – To nie jest żaden akt rozpaczy, choć nie kryję, że bardzo zależy mi na uratowaniu tego zabytkowego budynku – tłumaczy Jagodziński.

O możliwości pozyskania dotacji na remont synagogi biblioteka poinformowała w sieci internetowej. – „Szansą na to, by budynek ten zaczął w końcu służyć mieszkańcom jest wykupienie go i przekazanie w użytkowanie naszej placówce” – czytamy w komunikacie. Sęk w tym, że mijają miesiące, a przejęcia przez miasto synagogi jak nie było, tak nie ma. Obiekt jednak wciąż należy do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i jest zamknięty.

Pogodzić z tym się nie może Andrzej Jagodziński (58 l.), dyrektor MiPBP. – Nie może być tak, że w centrum miasta niszczeje budynek, który mógłby służyć mieszkańcom. Tym bardziej, że siłami społecznymi został on wyremontowany  – uważa. – Wszyscy przyznają, że to wstyd, iż ten obiekt ulega niszczeje itp. Ale nie sztuką jest powtarzać o tym w kółko, trzeba coś zrobić. Ja znalazłem grant, dzięki któremu można zdobyć fundusze na remont obiektu.

Jagodziński przekonuje, że synagoga powinna służyć jako: muzeum miasta i miejsce do organizacji kameralnych imprez i wystaw. – Pamiętajmy, że nasze miasto posiada 300 obrazów – podkreśla. – W Kolbuszowej są artyści, wbrew pozorom. Są również ci, którzy piszą prozę i poezję Jeżeli dziś ktoś chce obejrzeć obrazy czy posłuchać o twórczości literackiej kolbuszowiaków, to jedzie do Mielca albo Rzeszowa. To nie jest naturalne.

Paweł Galek

do “Odzyskać synagogę dla ludzi”

  1. xyz

    Nie remontować!!! Niech Żydzi zapłacą za remont…za chwilkę na pewno się upomną o budynek…

  2. icek

    Taaa , jak wyremontują to zara znajdzie się jaki mosze i powie że to jego budynek i trza mu to bedzie oddać albo i na pewno zapłacić .

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.