OFE należy zlikwidować?

– Jestem zwolennikiem gruntownej przebudowy systemu emerytalnego – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie. – OFE w obecnej formie powinny zniknąć, bo nie przynoszą korzyści pracującym Polakom, którzy muszą wpłacać do nich swoje składki. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Ekonomiści wytaczają coraz cięższe działa przeciw Otwartym Funduszom Emerytalnym.

Fundusze emerytalne, które obracają miliardami złotych należącymi do 16 mln Polaków, należy zlikwidować. Takie twierdzenia padają coraz częściej ze strony ekonomistów.
Reforma emerytalna z 1999 roku była zdaniem ekonomistów błędem. Doprowadziła do sytuacji, w której część pieniędzy ze składek emerytalnych wpływa do prywatnych funduszy i tych pieniędzy brakuje ZUS-owi na wypłatę bieżących emerytur. Aby wypłacić te świadczenia, rząd co roku wypompowuje z budżetu dodatkowe 40 mld zł, które są przeznaczane na bieżące wypłaty.

To powoduje ogromny deficyt polskiego budżetu. Aby go załatać, rząd emituje obligacje, które są kupowane przez…. Otwarte Fundusze Emerytalne. Dochodzi więc do sytuacji, w której rząd pożycza pieniądze u OFE, aby załatać dziurę, która jest pośrednio spowodowana przez funkcjonowanie OFE.

Ktoś jednak na tym korzysta? – Najwięcej korzyści mają właściciele i pracownicy funduszy emerytalnych, gdyż utrzymują się dzięki ogromnym prowizjom od obrotu emerytalnymi oszczędnościami 16 milionów Polaków – mówi Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.

OFE są też ważnym elementem rynku kapitałowego, który inwestuje w akcje przedsiębiorstw, spółek Skarbu Państwa, kupuje obligacje rządu i samorządów. – Jest jeszcze trzecia grupa, czyli 16 milionów Polaków, których pieniądze ze składek trafiają do obowiązkowego drugiego filaru – mówi rektor Kaszuba. – Ta grupa nie zyskuje nic, bo ewentualne zyski wypracowane przez OFE są pożerane przez inflację.

Drugi filar tak naprawdę otrzymuje część składek emerytalnych, po czym 60 procent z nich musi inwestować w obligacje, pozostałe środki w akcje, głównie polskich firm. Fundusze nie działają filantropijnie, wiec czy na inwestycjach zyskają, czy stracą, mają swoje koszty i muszą zarobić, co pokrywane jest z prowizji. – To samo, co dziś robi 14 funduszy, mogłoby z powodzeniem robić piętnastu lub trzydziestu dealerów rynku finansowego zatrudnionych w ZUS – mówi Krzysztof Kaszuba. – Koszty byłyby niewspółmiernie niższe, a zyski na pewno znacznie większe.

Artur Getler

12
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
rogolczytelniczkaoloROMANWieśniak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rogol
Gość
rogol

A jak to zlikwiduja to jak wysokie odzskodowania dostana pracownicy OFE?Pewnie zozdadza im wszystkie pieniadze ze skladek i po problemie.

czytelniczka
Gość
czytelniczka

OFE i NFZ,a urzędasów do kamieniołomów,albo na kuroniówkę.Niech zobaczą jak to smakuje.

olo
Gość
olo

Ekonomista dyżurny z marnej szkółki dla tych co płacą i wykształcenie załatwiają. Rzeszowscy biznesmeni coś jak wcześniej w Jarosławiu WSZ a później rektora zamkneli

ROMAN
Gość
ROMAN

olokolo- masz rację – no bo wyobraź sobie że tych odpowiednich do rządzenia normalnie wyrżnięto w latach; 1939- 1963 – reszta wyjechała dobrowolnie albo z przymusu- tych co pozostali do żłobu nie dopuszczają a reszcie od 1989 wciskają plewy do łba – i oni myślą że tak ma być a nie wiedzą że zawsze ten co liczy głosy to ma rację – i mamy taki bajzel jakiego nigdzie nie ma.

Wieśniak
Gość
Wieśniak

Panie Kaszuba wieśniaki o tym wiedzieli od samego początku a Pan dopiero teraz się obudził.Wielki ekonomista.

olokolo
Gość
olokolo

to właśnie polska , debile i osły rządzą nami , ale mamy taką władzę jakimi sami jestesmy.

clonx
Gość
clonx

przypominam ze nie biezaca wladza wymyslila ustawe emerytalna. malo tego: biezaca wladza zabrala czesc srodkow OFE zeby wlasnie wplywaly do ZUS wiec moze najpierw zorientuj sie w temacie zanim palniesz glupote;]

zyga
Gość
zyga

OFE powoduje deficyt budżetu ale te pieniądze są moje lub odziedziczy je moja rodzina a nie przejedzą jej
urzędnicy przeważnie marnując

GoldFinger
Gość
GoldFinger

Pieniądze są Twoje, ale OFE nie odpowiada za niegospodarne zarządzanie tymi pieniędzmi. Źle zainwestowane Twoje pieniądze spowodują, że będziesz miał np.: 1% swoich wpłat – co im wtedy zrobisz?

normla
Gość
normla

niesiołowski ugotuje zupę szczawiową ze śliwkami sralkami z nasypu

GoldFinger
Gość
GoldFinger

A co ta wypowiedź ma wspólnego z tematem?

normla
Gość
normla

10 lat prania mózgu swoje zrobiło. Nie będziesz jeździł pod palmy tylko wózeczkiem od śmietnika do śmietnika. Chyba że ty dalej wierzysz w bajeczkę którą „eksperci” opowiedzieli ci 10 lat temu