Ofensywa Politechniki Rzeszowskiej we Włoszech

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Marek Orkisz. Fot. Wit Hadło
Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Marek Orkisz. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, TURYN. Rektor Politechniki Rzeszowskiej rozmawiał z rektorem Politechniki Turyńskiej.

W dniach od 6 do 12 listopada 2013 r. w Turynie odbywały się tzw. Dni Polskie. W tym roku była to seria imprez pn. „Festiwal nowych technologii – Polska, którą warto odkryć”. Przedsięwzięcie zorganizowała Ambasada RP we Włoszech.

Stronę polską reprezentowali: podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Minister Dariusz Bogdan, przedstawiciele Województwa Podkarpackiego oraz Rzeszowa, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Marek Orkisz, Klaster Wschodni z Lublina, Informatyka Podkarpacka z Rzeszowa, Dolina Lotnicza i Śląski Klaster Technologiczny.

Wśród włoskich rozmówców byli przedstawiciele Regionu Piemontu oraz władz Turynu, jak również reprezentanci organizacji otoczenia biznesu, w tym Torino Wireless i Torino Piemonte Aerospace. Ponadto w spotkaniu uczestniczyło ponad 40 polskich i włoskich przedsiębiorców.

Podczas w/w wydarzenia JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej odbył rozmowę m.in z prof. Marco Gili – rektorem Politechniki Turyńskiej (Politecnico di Torino). Rektorzy dyskutowali na temat ewentualnej współpracy obydwu uczelni, która obejmowałaby m.in. wymianę studentów, doktorantów i wykładowców. Obecnie w Politechnice Turyńskiej, która jest zaliczana do najlepszych uczelni technicznych w Europie, kształci się ok. 32 tys. studentów, w tym ok. 5 tys. osób z zagranicy.

Wybór Turynu na zorganizowanie Dni Polskich był celowy. Piemont, podobnie jak województwo lubelskie i podkarpackie w Polsce, jest liderem w zakresie prac rozwojowych w sektorze lotniczym i nowych technologiach. Dodatkowo tworzone na terenie polskich województw klastry i specjalne strefy ekonomiczne tworzyć mają dogodne warunki do rozwojowej współpracy z zagranicznymi inwestorami.

ar

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments