Ofiarom potwornej rzezi

Odbudowany pomnik upamiętniający ofiary rabacji w Zgórsku. Fot. Archiwum

Odbudowany pomnik upamiętniający ofiary rabacji w Zgórsku. Fot. Archiwum

ZGÓRSKO, POW. MIELECKI. Ordynat Teodor Broniewski i dwaj jego bracia, Józef i Leon, zostali powiązani i wywleczeni na boisko do stodoły. Tam zatłuczono ich cepami na śmierć. Niemniej okrutne zbrodnie miały miejsce w sąsiednich miejscowościach. Łącznie w czasie rabacji chłopskiej w 1846 r. na terenie miejscowej parafii zabito ok. 12 osób (w całej Galicji ponad 2 tys.). W Zgórsku zakończono właśnie odbudowę pomnika upamiętniającego ofiary tej rzezi.

Monument wybudowała rodzina Broniewskich w pobliżu kościoła w 1867 r. Miał on kształt kolumny zwieńczonej urną. Całość była ogrodzona i zajmowała pow. 2 mkw. Pomnik przetrwał do II wojny światowej. Potem ulegał stopniowemu zapomnieniu i zniszczeniu. Przypominały o nim jedynie fragmenty ogrodzenia i leżące obok fragmenty kolumny.

Starania o odbudowę pomnika podejmował proboszcz parafii Zgórsko ks. Stanisław Niemiec. Przeszkodą zawsze były kwestie finansowe. W tym roku, dzięki dotacji uzyskanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu gminy Radomyśl Wielki, udało się odtworzyć zniszczony pomnik. Częściowo wykorzystano stare elementy kamienne, resztę monumentu trzeba było jednak wykonać od nowa. Koordynatorem projektu był dr Andrzej Przybyszewski, a prace rekonstrukcyjne wykonał konserwator Andrzej Kazberuk.

pg

do “Ofiarom potwornej rzezi”

  1. hijena

    Dziewiętnastowieczne rzezie w Galicji ,to kolejna porażka Koscioła Katolickiego ,nie potrafiącego utrzymac skutecznie za mordę swoje owieczki.Prosby i grozbygloszone z ambony ,przydaly się jak psu na buty

  2. konrad

    Gdyby naród nie przymierał głodem, a w tym samym zasie burżuj przegrywał w karty majątki, to by do tej tragedii nie doszło.

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.