Ofiary wypadków dostaną szybką pomoc

PODKARPACIE. KRAJ. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i rehabilitacji

Co roku na drogach regionu dochodzi do ponad 2 tys. wypadków, w których rannych zostaje blisko 3 tys. osób. Część z nich ciężko co wiąże się z długim leczeniem i jeszcze dłuższą rehabilitacją, która kosztuje, i często przekracza możliwości poszkodowanego. Firmy ubezpieczeniowe w nieskończoność zaś zwlekają z wypłatą odszkodowań. Wkrótce ma się to zmienić. Środki mają być wypłacane już po dwóch miesiącach.

Minister sprawiedliwości przygotował projekt zmian w kodeksie postępowania karnego, które mają pomóc wracać do zdrowia ofiarom wypadków drogowych. Chce, by w procedurze karnej pojawił się dodatkowy rozdział regulujący sprawy zabezpieczenia roszczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Po zmianach do wypłaty może dojść po dwóch miesiącach. O pieniądze będzie mógł wystąpić sąd lub prokurator.

Jest jeden warunek. Zebrane w sprawie dowody muszą z dużym prawdopodobieństwem wskazywać, że dana osoba popełniła przestępstwo Wtedy sąd (na wniosek prokuratora, pokrzywdzonego lub jego najbliższych) albo prokurator (na etapie postępowania przygotowawczego) nałoży na ubezpieczyciela obowiązek wypłaty pieniędzy. Będzie to zaliczka na poczet odszkodowania umożliwiająca szybką i niezbędną pomoc. Na takie pieniądze będą mogły liczyć jedynie ofiary wypadków o najpoważniejszych skutkach, zagrożone kalectwem.

Wysokość zaliczki ma zależeć od kilku czynników: okoliczności sprawy, szacunkowej wysokości szkody, górnej granicy odpowiedzialności oraz potrzeb pokrzywdzonego. Idea wydaje się słuszna. W końcu prawo wyraźnie mówi o ochronie praw osób pokrzywdzonych.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments