Ogień na poligonie

Niedopałek rzucony na poszycie był prawdopodobnie przyczyną dużego pożaru z którym walczyło kilkudziesięciu strażaków. Fot. Jerzy Mielniczuk

RADOMYŚL n. SANEM, STALOWA WOLA. Ściółka w lasach na północy województwa jest sucha jak papier.

Kilkudziesięciu strażaków przez całą noc z niedzieli na poniedziałek, gasiło pożar lasu na likwidowanym poligonie wojskowym k. Radomyśla. Straty nie zostały jeszcze oszacowane. Nie wiadomo też, co wywołało pożogę. Podejrzenia padają na grzybiarzy, których kuszą niedostępne przez lata ostępy leśne.

Ogień na poligonie między Zaklikowem i Radomyślem został dostrzeżony w niedzielę po zapadnięciu zmroku. Akcja gaszenia lasu i poszycia rozpoczęła się przed godz. 22. Zakończyła, gdy mieszkańcy okolicznych wsi wybierali się w poniedziałek do pracy.

Szczęście, że w ogniu nic nie wybuchło
Teren na którym szalał ogień, znajduje się na byłym poligonie wojskowym. W ub. roku wojskowi przestali na nim ćwiczyć gry wojenne i oddali lasy gminom. Przez dwa lata nadal jednak obowiązuje tam zakaz wstępu do lasu, bo teren musi być dokładnie oczyszczony z niewybuchów i innych pozostałości po kilkudziesięcioletnich manewrach. Chociażby przez mozliwość natknięcia się na niewybuchy, nocna akcja strażaków była bardzo utrudniona. Do tego charakterystyczny dla poligonów brak dróg i głęboki piach na ścieżkach, utrudniały dojazd wozów strażackich do ściany ognia. Ta w pewnych momencie rozwinięta była na długości jednego kilometra.

Do walki z ogniem skierowano zawodowych strażaków z PSP Stalowa Wola i ochotników z sześciu okolicznych wsi. Przed północą fajermanom udało się powstrzymać marsz ognia, a przez kilka następnych godzin trwało już tylko dogaszanie pełzających po ściółce płomieni. Saliło się co najmniej 11 ha lasu i poszycia. Prowadzący akcję gaśniczą byli zdania, że pożar mogli wzniecić nieostrożni grzybiarze. Przez lata tereny te były objęte całkowitym zakazem wstępu do lasu. Teraz pracują tam tylko saperzy i ludzie coraz odważniej zapuszczają w lasy obfitujące w grzyby.

jam

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments