Ogromna manifestacja służb mundurowych

To już kolejny miesiąc protestu służb mundurowych. Fot. Archiwum

KRAJ. Organizatorzy przewidują, że 2 października ulicami Warszawy przejdzie ok. 20 tys. mundurowych.

Tysiące policjantów, strażaków, funkcjonariuszy służby więziennej, granicznej i celnej, a także cywilnych pracowników policji pojawi się we wtorek przed kancelarią premiera w Warszawie. To efekt braku porozumienia ze stroną rządową, która jak dotąd zaproponowała jedynie częściowe spełnienie postulatów. Mundurowi domagają się m.in. podwyżek pensji o 650 zł, płatnych nadgodzin i pełnopłatnych zwolnień lekarskich dla wszystkich funkcjonariuszy.

Protestują wszyscy: policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej, Granicznej i Celnej. Funkcjonariusze oflagowali jednostki i pojazdy. Tam gdzie jest to możliwe, zamiast mandatów karnych, stosują pouczenia. Kolejnym etapem jest manifestacja w Warszawie. To reakcją na fiasko porozumienia ze stroną rządową i brak efektów rozmów, które ciągną się już od marca. Niedawno Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponował częściową realizację postulatów. Oferta nie spełniła jednak oczekiwań związkowców, którzy zamierzają przyjechać do Warszawy. Zapowiadają, że będzie to największa manifestacja służb mundurowych jaka kiedykolwiek przeszła ulicami stolicy.

2 października o 12 protestujący wyruszą z Placu Zamkowego. Na ręce prezydenta, a następnie premiera złożą petycje ze swoimi postulatami. Około godz. 13:30 rozpoczęcie części zasadniczej- przemówienia, happeningi, występy artystyczne. – Zobaczymy i hawajskie tańce, kto wie czy nie przeleci jakiś helikopter, który rozsypie konfetti. A może będzie też orszak umundurowanych postaci ze skrzydłami anielskimi – zapowiadał jeszcze we wrześniu szef policyjnych związków Rafał Jankowski.

Polskich mundurowych będą wspierać związkowcy z innych krajów europejskich. – Nie przewidujemy za to udziału jakichkolwiek polityków – z prawa, z lewa czy jakiejkolwiek innej opcji politycznej. Dlaczego? Bo zawiedli nas wszyscy – podkreślał Rafał Jankowski, prezes NSZZ Policjantów. – Jesteśmy apolityczni, pomimo że ciągle przeróżni politycy chcą nas gdzieś w tej polityce ulokować, to my tak naprawdę reprezentujemy ludzi z naszych służb i ich problemy. Funkcjonariusze liczą, że uda im się przekonać premiera oraz ministra MSWiA do realizacji ich postulatów.

Wioletta Kruk

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
polohijenaEskimospanWlorek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

Polo, ale 500+ bierzesz i nie przeszkadza ci ,że rozdaje go PIS.Przestań głupcze jazgotać jak bezzębny kundel

polo
Gość
polo

Ahoj pisi durniu :) A czemu miałbym nie brać? Pracuję, co miesiąc łoże pieniądze, żeby takie barachło jak ty mogło rano stanąć pod monopolem, a nie pod bramą zakładu pracy, więc choć w ten sposób część włożonych pieniędzy mam okazję odzyskać. KPW?

polo
Gość
polo

Dopóki nsdapis będzie rozdawał kasę na stada yebanych nierobów dopóty strajki wszelkich grup zawodowych nie powinni ustawać.

hijena
Gość
hijena

policmajstry strajkują dopominając się podwyzek. Pytam za co? Przed chwilą obejrzalem ciekawy program o policjantach olewających podstawowe obowiązki slużbowe,w wyniku czego jakiś przygłup zakatował dwóch mężczyzn.Dolewając oliwy do ognia ,jakiś związkowy mądrala probował zwalić winę na sąd.

Eskimos
Gość
Eskimos

Kto spacyfikuje i spałuje manifestację służb mundurowych?

panW
Gość
panW

Trochę im się nie dziwię. W Rzeszowie pracują w warunkach jak z lat 90. ubiegłego wieku.

lorek
Gość
lorek

To co mają powinno psom wystarczyć na miche i tak mają zawsze pełną ,szybciej jedzą i zawsze więej dostają ,nawet gdyby ztej mich co mają zabrać im połowe to itak za dużo zostaje a jestem pewien że zaden pies służby nie porzuci dla dobra ojczyzny jak mawiają sami i ich przełożeni oni nie pracują oni służą swoim nie nam

AC
Gość
AC

tylko zwolennicy powinni płacić za przywileje.

koniec z przyzwoleniem na przywileje

policja chyba lepiej pracuje na akcji protestacyjnej niż normalnie.

Koniec z mandatami za nic i robieniu statystyk.