Okaleczyli pomnik

Wielu mieszkańcom Rzeszowa nie podoba się, że pomnik Walk Rewolucyjnych stał się słupem ogłoszeniowym. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wielu mieszkańców Rzeszowa jest oburzonych tym, że wywiercono dziury w monumencie i przytwierdzono śruby.

Mieszkańcy Rzeszowa są oburzeni, że w ubiegłym tygodniu bezmyślnie zniszczono pomnik Walk Rewolucyjnych. Nie spodobało im się, że wywiercono dziury, wkręcono śruby i pod rzeźbą Nike zawieszono ikonę Chrystusa. Ich zdaniem, nie można było dopuścić do takiej sytuacji.

Pierwszy baner pojawił się na pomniku w ubiegłym tygodniu w nocy z wtorku na środę. Widniał na nim napis: „Nie prezydent, nie bernardyni, Ty zdecydujesz!” i odsyłał do czwartku, kiedy miało być wyjaśnione o co w tej sprawie chodzi. Jednak znów w nocy z środy na czwartek zamontowano na śrubach inny baner, tym razem z wizerunkiem Chrystusa i napisem: „Ja jestem chcę Cię uzdrowić” oraz „WUZ albo Przewóz”. WUZ to znaczy Wierzyć, Uwierzyć, Zawierzyć.

Mieszkańcy czują się oszukani
Na Faceebooku w pierwszym dniu akcji organizatorów (m.in. księży) wsparło kilkaset osób. Jednak większość z nich w kolejnych dniach napisała, że czują się oszukani. Myśleli, że chodzi o ratowanie pomnika, a nie o ewangelizację, jak w czwartek poinformowali organizatorzy akcji.

Mieszkańcy Rzeszowa dzwonili do naszej redakcji i pytali, jakim prawem ktoś umieścił religijny wizerunek na pomniku Walk Rewolucyjnych, skoro został wybudowany w czasach PRL- u i jest to zabytek. Zapytaliśmy o to konserwatora zabytków. – To nie jest zabytek – odpowiedział Andrzej Stroński, miejski konserwator zabytków.

Gwardian: – Zezwoliłem na wywiercenie dziur
Czy na pomniku będzie można zmienić wszystko, co komu przyjdzie do głowy? – Nie wszystko można zrobić z pomnikiem dopóki jest własnością bernardynów – mówi ojciec Wiktor Piotr Tokarski, gwardian, przełożony klasztoru ojców Bernardynów. – Zezwoliłem organizatorom akcji na wywiercenie dziur i zamontowanie na śrubach ikony Chrystusa. Będzie wisiała do końca Festiwalu Wiary, czyli do 2 czerwca.

Radny PiS: – Okaleczyli pomnik
Zakonnicy obiecują, że po zakończeniu Festiwalu Wiary wszystkie dziury w pomniku zostaną załatane. Jednak niektórzy mieszkańcy Rzeszowa uważają, ze pomnik stał się zwykłym słupem ogłoszeniowym i załatanie dziur nic nie zmieni. W ubiegłym tygodniu młodzi ludzie postanowili donieść na policję, bo, ich zdaniem, niszczenie pomnika to akt wandalizmu. Kaleczenie pomnika nie podoba się Robertowi Kultysowi, radnemu PiS. Mogłaby się tym zająć komisja estetyki miejskiej, ale tego nie zrobi, bo jak stwierdziła Urszula Kukulska, dyrektor Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta, nikt nie zgłosił tego banera do zaopiniowania przez komisję.

and

24
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
opiGochallllllaexJerzy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gocha
Gość
Gocha

i tak oto z pomnika zeszliście na islam. Co do pomnika stał sobie a Rzeszów był i będzie rozpoznawalny po Wielkiej czy się to komuś podoba czy nie, obklejanie jej religijnymi obrazami jest niesmaczne, mogli sobie na nowym ogrodzeniu powiesić banery, to taka swojska prowokacja kościoła względem pomnika, skoro jest ich mogą sobie robić co zechcą i wyraźnie dają to wszystkim do zrozumienia.

llllll
Gość
llllll

Lenin to by się wku**ił :P

aex
Gość
aex

ten pomnik to wstyd dla miasta – czas go wysadzić w powietrze – albo zrobić w nim publiczny s-r-a-c-z

Jerzy
Gość
Jerzy

Kler w tym kraju może już wszystko,jeszcze chwile i będziemy u nich pracować w polu i odrabiać pańszczyznę a pomnik powinien zostać na swoim miejscu.Jak by nie patrzeć jest wizytówką miasta.

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

Ludzie! Litosci ! Obojetne mi czy to festiwal religijny czy inny ale to wieszanie w tym miejscu wizerunku Chrystusa to juz profanacja. Bynajmniej nie pomnika.

Zigzag
Gość
Zigzag

Pomnik wreszcie został uzdrowiony, bo od momentu powstania to było chore dzieło!

Natalia
Gość
Natalia

Irytuje mnie to „nawracanie na wiarę”. W nosie mam w co kto wierzy i nikogo to, w co wierzę(jeśli wierzę) ja. Centralny punkt miasta nie jest miejscem na religijną indoktrynację a pomnik ma swoje miejsce w historii miasta i od lat był jego symbolem, czy sie to komu podoba czy nie! Argumenty o milionach, które przez system zginęły z powodzeniem mogę odeprzeć milionami, które zginęły za przyczyną tejże religii-dyskusja bez sensu. Polska nie jest państwem wyznaniowym i nie ma powrotu do XIX wiecznej rzeczywistości-świat idzie naprzód. Bernardyni, gdyby byli mądrzy PR-owo sami zaproponowaliby zwrot miastu pomnika i to za symboliczną… Czytaj więcej »

zgrzyt
Gość
zgrzyt

Jeżeli wyprzemy się chrześcijaństwa i Chrystusa, to zrobimy miejsce dla wojującego islamu. Wtedy nie będziesz pyskował o bezkarności kleru, tylko twój wnuczek będzie muzułmaninem, a postara się o to twoja córka, która pojechała za chlebem do Londynu. U muzułmanów,za porzucenie wiary daje się głowę, jeżeli nie utną ci jej maczetą w biały dzień na ulicy. Przegięciami kleru, niech interesuje się papież Franciszek,a nie obrońcy czynów rewolucyjnych, bo oni też mają wiele obciętych głów na sumieniu. I nie myśl, że to czas odległy. Tak w Moskwie, jak i na zachodzie Europy, 50% uczniółw w szkołach, to muzułmanie.

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Ośmielę się nie zgodzić – przykłady podam dwa, za to konkretne:
1) Prawie 2 miliardy Chińczyków
2) Prawie 1,5 miliarda Hindusów
Jakoś muzułmanie tam nie podskakują, a jak już się ośmielą to sobie doczytaj co się z nimi dzieje. Nie siej więc zamętu.

Dziękuję i pozdrawiam.

SONI
Gość
SONI

w indiach tez muzułmanie atakuja, a teraz w anglii ucieli muzułmanie głowe czlowiekowi nie ludzie chorzy wariaci tylko muzułmanie i zbeszczescili pomnik lotników z drugiej wojny swiatowej…

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Podskakują w Indiach od czasu do czasu, ale skutecznie dostają „w czapę” i im się odechciewa. W Chinach cicho, cicho, cichutko.

ZB
Gość
ZB

Odpowiedz ,dzięki komu 50% uczniow w szkolach na zachodzie to muzułmanie?Tylko merytorycznie to udokumentuj.

Rdzenny
Gość
Rdzenny

Gość który wiercił pisał, że robił to w miejscach między blokami, gdzie jest zaprawa. Myślę, że to na zbrojenie i wbite głęboko w ziemię fundamenty nie będzie miało wpływu :))) Mnie osobiście pomnik się niepodoba, tym bardziej że miasto o niego w ogóle nie dba. Jest obsrany i brudny. W dodatku to pomnik systemu, który wymordował miliony, także Polaków. Datki na pomnik były wyłudzane od mieszkańców (obowiązkowa składka w zakładach pracy). Do tego pomnik jest antysymbolem Rzeszowa, pretekstem do kpin i żartów z naszego miasta. Ja bym go zmienił, unowocześnił bryłę, pomalował, przeprojektował, ładnie podświetlił ale czytałem że autor nie… Czytaj więcej »

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Miasto o pomnik nie dba bo nie jest on własnością miasta. Jeśli ktokolwiek miałby o niego dbać to tylko Bernardyni.

Rdzenny
Gość
Rdzenny

No tak, wypada się poprawić. Powinienem napisać – Miasto nie dbało o pomnik wtedy kiedy działka była jego własnością, był tak samo obsrany, zaniedbany i niekonserwowany :)

opi
Gość
opi

Miliony to wymordowała jeden dobrze znany kościół… trochu historii poucz a nie tylko zdrowaśki klepać i pomnik obwiniać o czyny Polaków…. Pozdrawiam

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Uprzejmie przypominam mieszkańcom Rzeszowa, że pomnik nie jest już nasz lecz należy do Zakonu Bernardynów i mogą sobie z nim robić co chcą, niezależnie od tego jak bardzo krwawią nam oczy zranione widokiem ich „barbarzyństwa”. Miasto oddało teren zakonowi i nad rozlanym mlekiem nie ma co płakać. Wszelkie akcje w obronie pomnika są bezcelowe. Jedynym sensownym wyjściem jest udanie się do władz zakonu w celu wynegocjowania ceny odkupu działki wraz z pomnikiem, następnie zorganizowanie zbiórki funduszy na odkup monumentu (o ile zakon zgodzi się na sprzedaż). Z tego co mi wiadomo, Bernardyni do końca tego roku zobowiązali się do niepodejmowania… Czytaj więcej »

reset
Gość
reset

Księża są bezkarni? organizatorów powinno się podać do prokuratury za niszczenie pomników, gdzie radni SLD ??

andrzej
Gość
andrzej

Już dawno powinni być zdelegalizowani

RzeszowskiTroll
Gość
RzeszowskiTroll

Andrzej jaśniej proszę – księża, organizatorzy czy radni SLD ?

wiesiek
Gość
wiesiek

Bezmyślnie zniszczono pomnik Walk Rewolucyjnych! A jakie to walki rewolucyjne ten pomnik nam przypomina? Może redaktor and przypomni nam 1 nazwisko rewolucjonistę Rzeszowianina? Kiedyś czciliśmy gieroja Turkienicza. Zapomnieliśmy o nim zapomnimy i o rewolucjonistach. And przypomnij nam kto to był Turkiencz jak nas wyzwolił i jak zginął.

olo
Gość
olo

Fanatyką religijnym wolno wszystko w tym kraju.

andrzej
Gość
andrzej

nu czto ty gaworisz POliaczku,a ty to z teorii darwina????

jankes
Gość
jankes

OLO!! PUKNIJ SIĘ W CZASZKĘ TO MOŻE PRZYPOMNISZ SOBIE PRAWIDŁOWĄ PISOWNIĘ ALE JAK TAK
BĘDZIE DALEJ TO SPOTKASZ FANATYKÓW ALE ISLAMSKICH! BĘDZIESZ MIAŁ LEPIEJ!!