Okręgowa Izba Lekarska kupiła Letni Pałac Lubomirskich

Zabytkowy Letni Pałacyk Lubomirskich położony jest w urokliwej części starego Rzeszowa. To awans dla Okręgowej Izby Lekarskiej. Fot. Wit Hadło
Zabytkowy Letni Pałac Lubomirskich położony jest w urokliwej części starego Rzeszowa. To awans dla Okręgowej Izby Lekarskiej. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Z dworku do pałacu.

Od dłuższego czasu po Rzeszowie krążyły informacje, że  Okręgowa Izba Lekarska jest  zainteresowana kupnem  Letniego Pałacu Lubomirskich. Faktycznie, transakcja została sfinalizowana.

Pałac do ub. roku należał do Skarbu Państwa (reprezentowały go władze miasta). Starania o zwrot majątku rozpoczęła w 1998 roku  mieszkająca w Rzeszowie Cecylia Nieć. Po jej śmierci sprawę przejęła córka z Krakowa. Sprawa otarła się o Trybunał Konstytucyjny i to werdykt Trybunału zmienił relacje między Skarbem Państwa a byłymi właścicielami.

Obiekt stoi w śródmieściu, na terenie byłego założenia zamkowo-ogrodowego Lubomirskich. Jego wartość była szacowana w ub. roku na ok. 5 mln zł. Rodzina Nieciów musiała zwrócić Skarbowi Państwa 950 tys. zł, kwotę powiększoną o wskaźnik inflacji, jaką Skarb włożył w obiekt.

Lokalna „Gazeta Wyborcza” podała,  że nowy właściciel, czyli Okręgowa Izba Lekarska, mógł zapłacić za zabytek nawet o 2 mln zł więcej niż ta szacowana w ubiegłym roku kwota.

Kiedy przeprowadzka?
– Szukaliśmy podobnego obiektu do kupienia jak pałac – mówi dr Krzysztof Szuber, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej. – Gdy na początku ub. roku właściciele odzyskali pałac, rozpoczęliśmy z nimi rozmowy. Na razie nie wiemy, kiedy przeprowadzimy się do pałacu, bo wymaga remontu. Termin przeprowadzki uzależniamy też od sprzedaży obecnej naszej siedziby, czyli dworku przy ul. Reformackiej. Pałac wykorzystamy dla naszych celów. Znajdą się w nim pomieszczenia biurowe, w pałacyku będą organizowane zebrania i konferencje dla lekarzy, znajdą się w nim też 3 pokoje gościnne oraz mała gastronomia – wyjaśnia dr Szuber.

Izba zyskuje prestiż
Letni Pałac Lubomirskich dzierżawił Uniwersytet Rzeszowski  na potrzeby Instytutu Muzyki a później na potrzeby Instytutu Informatyki. – Nie jestem przekonany, czy Letni Pałac Lubomirskich jest dobrym miejscem dla Izby Lekarskiej – słyszymy od bezstronnego eksperta. –  Izba kupując pałacyk na pewno zyskuje prestiż, ale wydaje mi się, że w obiekcie historycznym takim jak ten powinno mieć siedzibę jakieś muzeum. Także poprzedni użytkownicy byli nietrafieni, bo w przypadku Instytutu Muzyki nie było w pałacyku sali koncertowej  –  dodaje nasz rozmówca.

Piotr Samolewicz

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
ŁucjamarianMarcinorestprawnik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Łucja
Gość
Łucja

Witam, bardzo się cieszę, że pałac trafił do rąk właścicieli, którym został odebrany. Mieli oni prawo sprzedać swoją własność wg uznania. Cóż, można żałować, nie państwo nie kupiło tego z przeznaczeniem na muzeum, ale to inna historia. Uważam, że dobrze się stało, że budynek trafił do kogoś, kto ma pieniądze, aby go odrestaurować, dzięki temu taki budynek przysparza również miastu elegancji.

marian
Gość
marian

A czy zajmują się sprawami pokrzywdzonych przez lekarzy,a morze lekarze zrobili zbiórkę aby ich koledzy nie osądzali ich samych zobaczymy i nagłośnimy wszystko co wiemy będzie wam wstyd choć go nie macie ale ludzie się dowiedzą

Marcin
Gość
Marcin

To jest śmieszne. Miasto pod względem turystycznym nie ma nic do zaoferowania, jeżeli ktoś przyjedzie z innego miasta albo z innego kraju nie ma nic ciekawego do pokazania. Mamy „Podziemną trasę turystyczną”, „Muzeum Dobranocek” ale to jest tylko jakaś marna imitacja atrakcji turystycznych. Najgorsze jest to , że jedyne ciekawe obiekty jak Zamek, Pałac letni Lubomirskich albo Ville secesyjne na al. Pod Kasztanami są wykorzystywane prze instytucje państwowe albo prywatne firmy , a teraz przez lekarzy. Przecież te obiekty powinny być przekształcone na muzea i udostępnione dla mieszkańców i turystów. Budują obok fontanny multimedialne, można w fajny sposób to połączyć.… Czytaj więcej »

orest
Gość
orest

a może była jakaś zbiórka do „puszek” od koncernów farmaceutycznych?

prawnik
Gość
prawnik

Oj to takie polskie a raczej bolszewickie do kieszeni cudzej zaglądać… zazdrość, zawiść, głupota…

Marzanna
Gość
Marzanna

Wiadomo. Książeta w białych kiltlach nie będą rezydować w kurnej chacie. Szkoda, że nie kupili sobie Wawelu, ale to tylko dlatego, że nie est na sprzedaż. Ręce opadają.

Andrzej
Gość
Andrzej

Czyli POtwierdza się słynne i okazuje się że cały czas aktualne POwiedzenie Pokaż lekarzu co masz w garażu(w tym przypadku biedni lekarze w zameczku)

Antyzgrzyt
Gość
Antyzgrzyt

A ile zapłacili za pałac? Przysłowiową złotówkę?