Okulistyka wróci do mieleckiego szpitala?

Zabieg zaćmy przechodziło w Mielcu pół tysiąca pacjentów rocznie. Fot. Autor

MIELEC. Jest nadzieja, że znów w Mielcu będą wykonywać zabiegi usunięcia zaćmy.

- Jest duża szansa na to, że okulistyka wróci do mieleckiego szpitala i, że znów u nas operowana będzie zaćma – powiedział  starosta Andrzej Chrabąszcz na niedawnym spotkaniu w siedzibie powiatu, dotyczącym wznowienia działalności NZOZ Okulistyka w Szpitalu Powiatowym im. Edmunda Biernackiego w Mielcu.

Lekarze NZOZ “Okulistyka” dzierżawili szpitalne sale operacyjne na czas zabiegów. – Blok operacyjny składa się z siedmiu sal, z których podczas weekendów i popołudniami część zawsze jest wolna. Właśnie wtedy mogli z nich skorzystać dzierżawcy, wykonując operacje usuwania zaćmy w ramach umowy z NFZ – tłumaczył Leszek Kołacz, dyrektor szpitala.

NFZ uznał jednak, że blok jako całość ma być przez 24 godziny na dobę do dyspozycji oddziałów szpitalnych i wykluczył tam działalność komercyjną. “Okulistyka” zakończyła działalność w Mielcu w stycznia 2012 roku. – Pacjentami byli przede wszystkim mieszkańcy naszego powiatu, choć nie brakowało chorych z innych regionów – informowała dr Ewa Jakubiec-Blajer. – Rocznie wykonywaliśmy ok. 550 zabiegów usunięcia zaćmy.

- W marcu br. musieliśmy opuścić szpital. Od tamtej pory nie przeprowadziliśmy w Mielcu żadnego zabiegu – dodała dr Blajer. O tym, kiedy znów ruszy mielecka ”Okulistyka”, zdecyduje Narodowy Fundusz Zdrowia, który musi sformalizować sprawę finansowania NZOZ w Mielcu. Władze powiatu zapewniają, że związane z tym działania zostały podjęte.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.