Olej do frytek leją do baku

- Jeździć da się na wszystkim co wlejemy do baku, wystarczy, żeby było łatwopalne, pytanie tylko jak długo? – żartuje Ryszard Paulo, właściciel stacji paliw i warsztatu EKSA. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Potrzeba matką wynalazku.

Stoimy w korku i dolatuje nas dziwny zapach. Coś jakby frytki, albo placki ziemniaczane, ale w okolicy nie widać żadnej jadłodajni. Oczywiście zapach pochodzi z rur wydechowych samochodów. Coraz częściej kierowcy do dieseli leją zużyty olej spożywczy kupowany w barach szybkiej obsługi. Ceny oleju napędowego sprawiają, że na naszych drogach jest to coraz częstszy widok, a raczej zapach.

Jest to oczywiście nielegalne, bo wszystko co wlewamy do baku musi być oakcyzowane i opodatkowane. Tyle na ten temat teoria, kierowcy maja inne zdanie. – Państwo ograbia mnie podatkami od paliwa i wywindowana ceną więc ja nie mam wyrzutów sumienia że dolewam nielegalnie olej spożywczy – mówi pan Wiesław z Łańcuta. – Gdyby nie ta nielegalna domieszka  w baku nie było by mnie stać na jazdę samochodem.

Jak oni to robią?

Litr oleju napędowego w tym momencie kosztuje 5,69 zł. W tanich sklepach można kupić olej roślinny za 4,50 zł za litr. Czasem nawet taniej. Rachunek jest prosty, olej spożywczy wychodzi taniej niż napędowy nawet o złotówkę. To jednak nie wszystko. W Internecie sporo jest ogłoszeń typu “zużyty olej spożywczy odkupię”. Okazuje się, że bar szybkiej obsługi miesięcznie przerabia  nawet100 litrówoleju. Po wysmażeniu nie jest on do niczego potrzebny więc właściciele nie widzą przeciwwskazań, żeby sprzedać go takim internetowym kupcom. Cena waha się pomiędzy1 a2 zł za litr. To jest już dużo taniej niż przy dystrybutorze. Tylko, że taki olej wymaga trochę zachodu. Trzeba go przefiltrować, ale można to zrobić domowymi metodami.

Czy to bezpieczne ?

– W starszych autach ze starymi wtryskami olej spożywczy oczyszczony i podgrzany nie będzie dawał skutków ubocznych – wyjaśnia Ryszard Paulo, nasz ekspert właściciel warsztatu EKSA. – Jednak w nowych pojazdach z wtryskami starowanymi elektronicznie nawet domieszanie takiego oleju jest co najmniej ryzykowne dla silnika.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
6 lat temu

Olej rzepakowy też ma opłacony podatek, a jak tu wchodzić w ekologie jeśli na wszystko jest akcyza, paliwa ekologiczne powinny być bez akcyzy

ww
ww
9 lat temu

To jest po prostu kłamstwo. Akcyzą objęte są paliwa, i obowiązek odprowadzania jej leży po stronie sprzedającego. Kupujący nie ma obowiązku odprowadzania akcyzy. Żaden przepis nie mówi co możemy lać do baku prywatnego samochodu (nie mówię o firmowych). W przypadku firm chodzi o inne przepisy (przykład futro z norek księgowane jako odzież ochronna) . Uzdatnianie (filtrowanie) oleju można na siłę podciągnąć pod produkcję paliwa (naruszenie przepisów), ale kupowanie w marketach oleju nie jest produkcją i nikt prywatnych kierowców nie morze za to ukarać. A jak nie ma kto karać (nie ma takiego przepisu) to jak tu mówić o nielegalności?

mietek
mietek
9 lat temu

głosowaliśćie na PO to macie

Imięęęęę
Imięęęęę
9 lat temu

„…Jest to oczywiście nielegalne, bo wszystko co wlewamy do baku musi być oakcyzowane i opodatkowane…”

A kiedy będą do majtek zaglądać?

kLaska
kLaska
9 lat temu

Rząd nas rżnie na każdym kroku to i my rżnijmy rząd, ryba psuje się od głowy.