Olej napędowy nie dobił jeszcze do 6 zł

- Jeszcze w styczniu cena litra oleju napędowego nie osiągnie 6 zł, ale że niebawem dojdzie do tej wysokości to jest pewne – mówi Ryszard Paulo, właściciel stacji EKSA oraz członek Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. – Na razie koncerny podnoszą cenę małymi kroczkami. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Podwyżki stopniowe, a nie szokowe.

Akcyza na olej napędowy poszła w górę, ale ceny nie dobiły jeszcze do psychologicznej granicy 6 zł. Zdaniem stacyjników, nastąpi to, ale jeszcze nie w styczniu, bo koncerny paliwowe podnoszą cenę hurtową paliwa małymi krokami.

Kierowcy posiadający samochody z napędem dieselowskim w napięciu czekali na nowy rok i zapowiedzianą podwyżkę cen oleju napędowego, który miał dojść do ceny 6 zł za litr. 10 stycznia w zależności od stacji tankujemy diesela za 5,70 – 5,89 zł za litr. Cena podskoczyła ale jeszcze nie o cała wartość podwyżki akcyzy. – Cena oleju napędowego na stacjach dobije do 6 zł ale pewnie jeszcze nie w tym miesiącu – mówi Ryszard Paulo właściciel stacji EKSA oraz członek Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. – W sprzedaży hurtowej koncerny stosują strategię stopniowych podwyżek ceny o 10, 20 lub 30 zł za 1 tys. litrów.

Obserwacja cen hurtowych wskazuje, że koncerny małymi kroczkami podwyższają i obniżają ceny, ale bilans tych manewrów jest taki, że cena ciągle rośnie. – Moja marża wynosi 11 groszy na litrze – mówi Ryszard Paulo. – Nie ma co ukrywać, że już teraz jest to głodowa marża. To na pewno nie właściciele stacji zarabiają na podwyżkach.

Artur Getler

do “Olej napędowy nie dobił jeszcze do 6 zł”

 1. rzeszowianin

  NA STACJI Orlen Warszawska (wylotówka)
  CENY z 11.01.2012
  PB 95- 5,99 zł
  PB 98- 6,24 zł
  ON- 6,04 zł

 2. damian

  spokojnie spokojnie dopiero połowa stycznia a juz olej kosztuje 5.89 przed koncem roku kosztował srednio 5.75 co juz samo w sobie jest skandalem do konca stycznia bedzie kosztował 6 jak nic by zyło sie lepiej

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.