OLT Express spadł z polskiego nieba

Wraz z zawieszeniem lotów OLT Express znikają rejsy z Rzeszowa do Katowic i Gdańska przez Katowice oraz powrotne. Fot. Archiwum

JASIONKA. Jakie prawa mają pasażerowie, którzy zarezerwowali bilety na zawieszone rejsy OLT Express?

Samoloty OLT Express latały z Rzeszowa do Warszawy, Gdańska i Katowic. Od jesieni miały zacząć latać do Amsterdamu, Dortmundu, Hamburga, Memmingen, Oslo, Paryża i Rzymu. Jak bańka mydlana prysnęły marzenia o tym, że Jasionka wreszcie stanie się szeroko otwartym oknem Podkarpacia na świat.

Wraz z zawieszeniem lotów OLT Express znikają rejsy z Rzeszowa do Katowic i Gdańska przez Katowice oraz powrotne. Na razie nie ma żadnej informacji, by inna linia chciała przejąć obsługę tej trasy.

Połączenia do Warszawy rano uruchamia od 1 sierpnia LOT. Będzie też wykonywał wieczorne rejsy z Warszawy do Rzeszowa. Nie ma jeszcze informacji, czy bilety tę trasę wykupione w OLT Express będą respektowane w samolotach LOT-u. Jest bardzo prawdopodobne, że niedoszli pasażerowie OLT Expressu będą mogli skorzystać z rejsów LOT-u za niewielką dopłatą.

Do Oslo Wizzairem
Po upadku OLT Expressu Wizzair zaoferował niedoszłym pasażerom loty zastępcze za dopłatą 89 zł. Spośród lotów, które miały być realizowane z Rzeszowa, z tej oferty mogą skorzystać tylko ci, którzy chcą lecieć do Oslo. Będą mogli polecieć z Łodzi. Trzeba się pospieszyć. Zmianę rezerwacji można zrobić tylko do 5 sierpnia.

Wszyscy pozostali pechowcy mogą się ubiegać o zwrot zapłaconych pieniędzy i szukać nowego sposobu na podróż.

Jak odzyskać pieniądze?
OLT Express w oficjalnym komunikacie zapewnia, że będzie zwracał pieniądze za niezrealizowane rezerwacje. Czy jednak wszyscy pasażerowie odzyskają swoje wpłaty? Specjaliści ryku lotniczego wątpią, czy wystarczy pieniędzy. OLT Express właśnie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości.

Pasażerowie, którzy za bilet zapłacili kartą płatniczą mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy przez tak zwany charge back. O szczegóły trzeba się dowiedzieć w banku, który wystawił kartę płatniczą. Warto się pospieszyć. Do charge back mają prawo pasażerowie, których loty się nie odbyły (usługi nie wykonano w umówionym terminie). Pozostali mogą skorzystać z tej opcji dopiero po ogłoszeniu upadłości OLT Express.

KOMENTARZ
Łukasz Sikora, szef działu marketingu spółki lotniskowej Rzeszów-Jasionka:
– OLT Express był znaczącym przewoźnikiem latającym do i z Jasionki. Miał istotny udział w bardzo dobrym wyniku ruch pasażerskiego w pierwszym półroczu tego roku. Do końca czerwca na rzeszowskim lotnisku odprawiono prawie 262 tys. pasażerów, niemal o 22 proc więcej, niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Tak więc ogłoszenie upadłości przez tego przewoźnika bardzo nas zmartwiło. Niemniej jednak według jego zapewnień nie wszystko jeszcze stracone. Jest ponoć duża szansa, że pojawią się nowi inwestorzy i planowane od października loty zagraniczne jednak zostaną uruchomione. Cieszyły się one bowiem olbrzymim zainteresowaniem, a połączenie Rzeszów – Paryż pobiło w tym zainteresowaniu wszelkie rekordy.

Krzysztof Pipała

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.