„Opaska życia” będzie monitorowała pacjenta na SOR

KRAJ, PODKARPACIE. Rusza pionierski projekt, który ma wspomagać ratowanie ludzkiego życia na szpitalnych oddziałach ratunkowych.

„Opaska życia” to zakładane na rękę elektroniczne urządzenie, które monitoruje podstawowe parametry życiowe pacjentów, nasycenie krwi tlenem, puls i temperaturę oraz alarmuje personel medyczny o sytuacjach zagrożenia.

O uruchomieniu i celach projektu opowiedzieli we wtorek (8 października) przedstawiciele ubezpieczyciela i resortu zdrowia podczas Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa. Szpitalem, w którym rozpocznie się pilotaż nie będzie jednak żaden z podkarpackich szpitali, tylko SOR w Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Prezes grupy PZU Paweł Surówka poinformował, że pilotaż ten jest traktowany bardzo ewolucyjnie i liczy, że docelowo program zostanie rozszerzony i pacjenci będą mogli zabierać opaski do domu. – To będzie druga faza pilotażu – wyjaśnił. I dodał, że opaski będą dostosowane do użytku domowego.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zauważył, że na SOR-ach kluczowa jest ocena stanu klinicznego pacjenta. Jego zdaniem „aż się prosi”, aby wykorzystać taką technologię mobilną. Minister poinformował, że po przeprowadzeniu i pilotażu  i wyborze  najlepszego  urządzenia, resort zdrowia będzie mógł wprowadzić standard na wszystkich SOR-ach w Polsce.

Na czym polega pilotaż? Wiadomo, że na SOR-ach zjawia się mnóstwo ludzi o bardzo różnym stopniu zagrożenia dla zdrowia czy życia. Niektórzy mają tylko katar, inni mogą mieć stan przedzawałowy i stan zdrowia pacjenta, który na oddział ratunkowy trafił i został wstępnie zakwalifikowany do dłuższego oczekiwania, może się nagle pogorszyć. Opaska monitorujące parametry właśnie wtedy zareaguje i zaalarmuje personel SOR. Co ważne, pokaże też czy pacjent się np. nie przewrócił, kiedy zniknie całkiem z oczy personelu, bo pójdzie do łazienki. Przez siec wifi dostarczy sygnał personelowi.

„Opaska życia” powstała we współpracy PZU z polskim start-upem, który opracował technologię. Ministerstwo Zdrowia zgodziło się natomiast na to, żeby testowana i dopracowywana była w warunkach szpitalnych. Jak zaznaczono w informacji o projekcie, po raz pierwszy w Polsce tak zaawansowane nowoczesne technologie mają szanse być wykorzystywane przy zaangażowaniu niepublicznych funduszy, na masową skalę, w ratownictwie medycznym i służbie zdrowia.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
asdf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asdf
Gość
asdf

Tylko co z tego , nic .