Operują nas lekarze po kilku “nockach”?

Pogotowie Ratunkowe w Mielcu. Fot. Paweł Galek

MIELEC. ZZRML – Medycy w mieleckim pogotowiu pracują nieprzerwanie wiele dób!

Czy lekarze pracują w mieleckim pogotowiu kilka “nocek” z rzędu, narażając z powodu swego przemęczenia zdrowie i życie pacjentów? – Mamy grafik, który wskazuje, że tak jest – uważa Mirosław Łuc, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ratownictwa Medycznego w Mielcu. Zbigniew Bober, były już dyrektor pogotowia (3 bm. odwołany z tego stanowiska) twierdzi, że oskarżenia związkowców są nieprawdziwe.

O tym, że lekarze, którzy są zatrudnieni na tzw. kontraktach, mogą “pracować” w pogotowiu trzy lub cztery doby z rzędu plotkowało się w Mielcu od dawna.

W końcu pięścią w stół uderzył Zbigniew Tymuła i publicznie poinformował o tym na Radzie Powiatu.

Pogotowie: – Wyjątkiem był dyżur majowy
Zgodnie z procedurą, starosta Andrzej Chrabąszcz zwrócił się o wyjaśnienia do władz pogotowia. – Dyrektor Zbigniew Bober odpowiedział, że informacje o nieprzerwanej 3 lub 4-dobowej pracy pracowników kontraktowych, są nieprawdą – mówi starosta. – Wyjątkiem był dyżur w długi weekend majowy. Jeden z medyków pełnił go w związku z nieprzewidzianymi trudnościami w zabezpieczeniu obsady lekarskiej w zespole ratownictwa medycznego.
Zbigniew Bober zaznaczył, że czas pracy osób zatrudnionych w ramach umów cywilno-prawnych, czyli na tzw. kontrakcie, nie podlega przepisom kodeksu pracy. – Mamy grafik, na podstawie którego można naocznie stwierdzić, że jest to nieprawdą. Po raz kolejny pan dyrektor okłamuje pana starostę – komentuje Mirosław Łuc, wiceszef ZZRM.

Daniel Pogoda: – Upublicznić grafik przeciągania dyżurów
Zbulwersowani całą sytuacją są radni powiatowi. Zbigniew Tymuła oświadczył, że – tu cytat – dyrektor coś tutaj knuje. Z kolei, Daniel Pogoda chce jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy grafik przeciągania dyżurów w mieleckim pogotowiu jest prawdziwy.
– Słyszałem zarzut kłamstwa z dwóch stron: dyrekcji i związkowców. A prawda może być tylko jedna – mówił radny. – Może jestem zbyt ciekawy, ale chciałbym wiedzieć, jak naprawdę jest – grzmiał Pogoda, który oficjalnie zwrócił się do władz powiatu o wykonanie kopii grafiku dyżurów, zweryfikowanie go i przedstawienie na forum publicznym.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant
emigrant
2 miesięcy temu

Ciekawe ze w krajach zachodnich NIE MA SZPITALI POGOTOWIA RATUNKOWEGO.
Sa tylko Stacje(garaze) gdzie ambulanse wraz z obsluga czekaja na zawolanie i ktore to ambulanse odwoza ludzi do najblizszego Szpitala gdzie pomoc jest udzielana tym osobom.
Ratownik medyczny pracuje TYLKO swoja zmiane.

irasiad
irasiad
9 lat temu

czy pan radny wie co to jest ochrona danych osobowych? A z resztą co to miało by na celu??? Widzę że w wojence dochodzą wojska zaciężne. Sprawdzić i wyciągnąć wnioski – za to wam płacimy. Guzik mnie obchodzi czy ktoś jest na dyżurach 2x z rzędu – wystarczy że sprawnie udzieli mi pomocy. Nie filozofować bo wszystko jest określone w przepisach. Wystarczy je znać i przestrzegać. Ale widzę że to dla niektórych czarna magia.

ja
ja
9 lat temu

To nie prawda dlatego, że owe kilka nocek lekarze mają jedynie w papierach żeby im za to zapłacić, a na prawdę mało który z nich jest w miejscu pracy w czasie, który deklaruje.