Opłacalne mediacje

Pomoc mediatora może skrócić czas trwania spraw w sądach karnych i cywilnych. Fot. Bogdan Myśliwiec
Pomoc mediatora może skrócić czas trwania spraw w sądach karnych i cywilnych. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Mediacje między skłóconymi stronami konfliktu mogą zastąpić batalię sądową. Kosztują mniej czasu, nerwów i pieniędzy.

Jeżeli tylko dwie strony konfliktu zgodzą się na jego rozwiązanie przy pomocy mediatora, mogą one dojść do ugody w sprawach cywilnych, gospodarczych, w sprawach nieletnich, a nawet karnych. Wystarczy tylko usiąść i porozmawiać.

Nie dzień, ale aż tydzień mediacji organizuje w tym roku Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu, który liczy na to, że mieszkańcy regionu zaczną coraz częściej korzystać z tej formy rozwiązywania konfliktów.

– Mediacja to alternatywny sposób rozwiązywania sporów na neutralnym gruncie z pomocą wykwalifikowanej osoby – wyjaśnia sędzia Beata Grzybowska, pełnomocnik SO w Tarnobrzegu ds. mediacji. – Mediator pomaga stronom, które pozostają nieraz ze sobą w sporze od lat i stara się doprowadzić między nimi do obopólnie je satysfakcjonującej i dobrowolnej ugody.

W instytucji mediacji to strony decydują, czy i na jakich warunkach spór zostanie rozwiązany, rolą zaś mediatora jest jedynie ułatwianie im tego zadania. Mediator nie może jednak niczego stronom narzucać, choćby uznawał dane rozstrzygnięcie za oczywiście słuszne i korzystne dla wszystkich zainteresowanych.

W Polsce mediacja najwcześniej trafiła do sądów karnych, rodzinnych i administracyjnych, obecnie można z niej korzystać także w sprawach cywilnych.

– Korzystając z mediacji można dogadać się bez konieczności kierowania sprawy do sądu w kwestiach majątkowych, zapłaty, opieki nad dzieckiem, kwestii alimentów, ale także w sprawach karnych w zakresie naprawienia szkód – wyjaśnia sędzia Grzybowska. – Takie mediacje są dużo mniej stresujące dla stron, udaje się na nich porozmawiać, nieraz pierwszy raz od lat, a uczestnicy mediacji mogą skupić się nie tyle na konflikcie emocji, ale na konflikcie interesów.

Sędziowie przekonują także, że mediacja to zawsze oszczędność czasu i pieniędzy. Madiatorami są osoby, które przeszyły specjalistyczny kurs i zostały wpisane na listę mediatorów danego sądu, zazwyczaj są to osoby mające wykształcenie psychologiczne, pedagogiczne, prawnicze, czy socjologiczne.

17 października obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji. Na terenie jurysdykcji SO w Tarnobrzegu będzie można w tym tygodniu spotkać się z mediatorami i dopytać o szczegóły mediacji, 15 października dyżur pełnić będą oni w Sądzie Rejonowym w Mielcu, 16 października w SR w Kolbuszowej, 17 w SR w Stalowej Woli, a 18 października w SR w Nisku.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments