Opowiedzą nam o Wolnej Polsce

Weronika, Julia i Magdalena z klasy V przeprowadziły wywiad z p. Jerzym Blahaczek mieszkającym w Przeworsku. Fot. Arch. szkoły
Weronika, Julia i Magdalena z klasy V przeprowadziły wywiad z p. Jerzym Blahaczek mieszkającym w Przeworsku. Fot. Arch. szkoły

RZESZÓW. Uczennice klasy V SP nr 14 im. Orląt Lwowskich biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Opowiem Ci o Wolnej Polsce – spotkania młodzieży ze świadkami historii”.

Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom wydarzeń związanych z najnowszą historią Polski oraz pokazanie w jaki sposób na przestrzeni lat 1939 – 1989 kształtowało się społeczeństwo obywatelskie.

Elementem pracy nad projektem są spotkania oraz wywiady młodzieży ze świadkami historii. Dzięki nim młodzież ma szansę dotrzeć do historii znanych, ale i tych mniej znanych – poznać losy ludzi biorących aktywny udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę z tamtych lat.

Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się obowiązującym systemom władzy w latach 1939-1989. Młodzi ludzie opowiadają innym o historii i ludziach, których poznali – organizują wystawy czy nagrywają audycje radiowe. Losy świadków służą młodzieży do zrekonstruowania przebiegu wydarzeń sprzed lat, ukazują ich kontekst społeczny. Twórcy programu przekonują, że metoda wywiadu ze świadkiem historii jest doskonałym narzędziem edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej.

Uczennice w grudniu 2016 roku odwiedziły i przeprowadziły wywiad z p. Jerzym Blahaczek mieszkającym w Przeworsku. To syn Alfreda – obrońcy polskiego Lwowa z lat 1918 – 1920 – w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918 – 1919) i polsko-bolszewickiej (1920); oficer Wojska Polskiego w kampanii wrześniowej i obronie Lwowa w 1939 roku (VI Korpus Obrony Lwowa generała Władysława Langnera) i bratanek Mariana – oficera Wojska Polskiego, bohatera spod Tobruku i Monte Cassino. Na miejscu zapoznały się z całą bogatą kolekcją pamiątek rodzinnych: zdjęć, medali i dokumentów. Była to niesamowita lekcja historii, która pozwoliła poczuć swoisty „klimat” przeszłości.

Dziewczyny zorganizowały w swojej szkole wystawę poświęconą ich dotychczasowej pracy. Podobną wystawę uczennice zorganizowały w Podkarpackim Centrum Kształcenia Nauczycieli. Dodatkowo na lekcjach historii będzie przedstawiany – w formie prezentacji multimedialnej – wywiad z p. Jerzym ilustrowany zdjęciami.

am

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o