Opowieść o niepełnosprawności

KROSNO. W Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prezentacja książek Elli Porawskiej i Łukasza Porawskiego.

Okazją do zorganizowania spotkania była wizyta państwa Porawskich, na stałe mieszkających w Anglii, w rodzinnym mieście.

Z przeglądu literatury na temat niepełnosprawności i osób niepełnosprawnych wynika, że przeważają opracowania naukowe i poradnikowe. Niewiele jest twórczości osób niepełnosprawnych.

Na tym tle książki Elli Porawskiej wyróżniają się całościowym ujęciem warunków, determinujących sytuację życiową i społeczną osób niepełnosprawnych. Bohaterem obu prezentowanych publikacji – „Nadążyć za sobą” i „Niepełnosprawność w naszej codzienności” – jest 12-letni niepełnosprawny syn państwa Porawskich, Łukasz. Obie książki łączy również dobrze udokumentowane przekonanie autorki, że głównym problemem osób niepełnosprawnych nie są ich własne ograniczenia czy bariery architektoniczne – głównym problemem są bariery ukryte w naszych sercach i umysłach.

Ella Porawska opowiadała o dojrzewaniu do podjęcia decyzji o podzieleniu się zdobytą wiedzą i doświadczeniami z ponad dziesięciu lat starań o godne i szczęśliwe życie syna, wyrywania tematu niepełnosprawności z zaklętego kręgu społecznego milczenia i bezsilności, o swoim pisarstwie i przede wszystkim o jego przesłaniu.
ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.