Opozycja musi mieć wspólnego kandydata

– Przed Rzeszowem będzie stało olbrzymie wyzwanie: czy wykorzystać środki europejskie jak do tej pory, stać się wizytówką, bramą, która otwiera Polskę na wschód, czy też oddać miasto w ręce tych, którzy z rozwojem, dobrymi europejskimi wzorcami mają mało wspólnego – mówił Borys Budka. Fot. Wit Hadło

– Wspólny, dobry kandydat opozycji wyłoniony spośród kandydatów
w Rzeszowie, osób zaangażowanych w samorząd i środowiska obywatelskie to gwarancja na dalszy rozwój miasta – mówił wczoraj Borys Budka, lider PO. Szef Platformy przyjechał na Podkarpacie, ze specjalną misją. Ma pomóc środowiskom opozycyjnym w wyłonieniu wspólnego kandydata.

Według opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia, przedterminowe wybory prezydenckie w stolicy Podkarpacia mają zostać przeprowadzone 9 maja. Z kolei 16 kwietnia – to termin, do kiedy można zgłosić kandydatów. Wbrew pozorom, czasu na kampanię wyborczą wcale nie będzie dużo. Kolejne partie ogłaszają, na kogo postawią w najważniejszej walce tego roku. Do tej pory wielką niewiadomą pozostaje jednak, kto wystartuje z ramienia opozycji. W kuluarach mówi się, że do kompromisu daleko, bo i osób, które siadają do rozmów jest wiele. A lista kandydatów na kandydata robi się coraz dłuższa. Mówi się o: Pawle Kowalu, Elżbiecie Łukacijewskiej, Pawle Poncyljuszu, a ostatnio Aleksandrze Bobce. Z Lewicy brany jest pod uwagę Wiesław Buż, PSL stawia na Edwarda Słupka, byłego prezesa spółdzielni mieszkaniowej „Zodiak”. Do dialogu zaprasza też Maciej Masłowski, były poseł Kukiz’15. Kandydat niezależny w piątek potwierdził, że chce zawalczyć o Rzeszów, jednocześnie zaznaczając, że… „dla dobra miasta może się wycofać”.
Gotowość do walki o fotel prezydenta nadal deklaruje Konrad Fijołek, przewodniczący Rozwoju Rzeszowa. To on zapoczątkował w mediach rozmowy o potrzebie wspólnego kandydata po „niepisowskiej” stronie i jak mówi, nie zmienia zdania w tej kwestii. Dementuje też doniesienia o tym, że decyzja o jego starcie jest już przesądzona. – To pewnie wyraz zniecierpliwienia części moich kolegów i sympatyków, bo ile można czekać na tego jednego kandydata, o którym tyle się mówi – stwierdza w rozmowie z nami Konrad Fijołek.
Czy przyjazd do stolicy Podkarpacia Borysa Budki pomoże w końcu wyłonić człowieka, na którego wszyscy zdecydują się postawić? – Mam nadzieję, że tak. Jeśli dostaniemy zaproszenie do rozmów, oczywiście je przyjmiemy. Idea wspólnego kandydata jest aktualna. Oczywiście, widać, że jest potężny problem ze znalezieniem innego kandydata oprócz mnie. Ale czekam, na razie czekam – stwierdza szef Rozwoju Rzeszowa.

Kandydat powinien zostać wyłoniony w Rzeszowie

Borys Budka zapowiedział wczoraj spotkania z samorządowcami, „osobami, które znają się na zarządzaniu miastem, ale przede wszystkim od wielu lat poświęcają swoją aktywność społeczną i obywatelską stolicy Podkarpacia”.
– Jestem tutaj, by podkreślić, jak ważne jest, by w polskich miastach zasiadali prawdziwi gospodarze. Rzeszów jest symbolem dobrze rozwijającego się miasta, które przeżyło olbrzymi skok cywilizacyjny m.in. dzięki środkom z Unii Europejskiej. Dziwić mnie może, że dzisiaj komuś mogą przychodzić do głowy pomysły, by o prezydenturę wizytówki Podkarpacia starały się osoby, które robią wszystko, by spowolnić proces pozyskania dla Polski 250 mld zł z Funduszu Odbudowy – mówił na konferencji przewodniczący PO. Pojawiły się też aluzje do Marcina Warchoła, który już zapowiedział walkę o miasto. – To kuriozalne, że osoby, które do tej pory zasłynęły z tego, że niszczyły wymiar sprawiedliwości, dzisiaj próbują udawać samorządowców.
Zadeklarował, że kandydat opozycji będzie wyłoniony w Rzeszowie, nie w „partyjnych utarczkach”. – Chcę podkreślić, że naszą rolą nie jest narzucanie swoich następców. Rolą prawdziwego polityka i dobrego gospodarza jest oddanie takiej decyzji w ręce mieszkańców – przekonywał Budka.
Nie zdradził żadnego nazwiska, ale przyznał, że jest kilka poważnych, o których toczą się dyskusje. Kiedy poznamy to „właściwe”? – Mam nadzieję, że to kwestia dni – odparł szef PO.
Przypomnijmy, że gotowość do wzięcia udziału w wyścigu o fotel prezydenta zgłosił także Marcin Warchoł z Solidarnej Polski. Partia Razem stawia na liderkę Strajku Kobiet w Rzeszowie – Agnieszkę Itner. Z kolei Porozumienie Jarosława Gowina zamierza wybrać swojego reprezentanta spośród dwóch kandydatur. W prawyborach wezmą udział Waldemar Kotula i Arkadiusz Opoń. Nadal nie wiadomo, kogo wystawi Prawo i Sprawiedliwość. Najczęściej mówi się jednak o wojewodzie podkarpackim, Ewie Leniart.
Od czwartku obowiązki prezydenta Rzeszowa pełni Marek Bajdak, dotychczas dyrektor wydziału nieruchomości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Funkcję tę ma sprawować do czasu rozstrzygnięcia wyborów.

Wioletta Kruk

4.9 73 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
radek
radek
1 miesiąc temu

Miasto nasze potrzebuje na prezydenckim stołku osoby zainteresowanej nowoczesnym rozwojem Rzeszowa a nie trwaniem dla osobistych korzyści. Na razie, wśród nieoficjalnych kandydatur nie wymienia sie nikogo,kto mógłby liczyć na wybór już w pierwszej turze. Zbyt mało czynią radni /wszystkich opcji/ aby przyciągnąć osoby ze środowisk dotychczas mało aktywnych,czyli ze środowiska akademickiego /pan Bobko to tylko jedna jaskółka/, prawniczego,lekarskiego,kupieckiego czy spółdzielczego. Przeciętniaków jest najwięcej w każdym kraju czy w każdym mieście,ale o rozwoju decydują ludzie ponad przeciętni. I takich trzeba szukać w Rzeszowie. Nie ma u nas dobrych tradycji doceniania ludzi,którymi miasto może się pochwalić a tacy tutaj mieszkali. Od lat… Czytaj więcej »

maria
maria
1 miesiąc temu
Reply to  radek

Ale za to mamy honorowego doctora,byłego tokarza z WSK który za aktywnośc partyjną w PZPR zrobił karierę i podobno nawet szkołe ekonomiczna w Krakowie.Tylko co ciekawe nikogo co by to potwierdził nie na już na tym świecie.A wiadomo jak dawniej sie robiło szkołę ,,,sekretarzu kochany na którym to ja już jestem roku tej naszej uczelni,,Ale teraz też na prywatnych uczelniach doctora można otrzymać u znajomego rektora na Podlasiu ,,alby gały nie widziały ile te dyplomu doctora nas kosztowały,.

KEMOT
KEMOT
1 miesiąc temu

SABINA NORBERT BOBIN najlepsze kandydadzicho na prezydenta !!! Zbiera wszystkich od Tanajny do Brauna !!! A do tego jest tęczowe z zielonym podkładem. Brakuje mu jeszcze na vice prezydentów poślęcia Grodzkiego i Intera (może Intery ?) a będzie komplet. Kodomici wszystkich opcji łączcie się !!! A może komuś taka opcja nie pasuje COOOO !!!!!

janusz
janusz
1 miesiąc temu

Jeden z tzw ,,tenorów,, Rudy z Sopotu też od kilku lat unika Podkarpacia. On sam dokładnie wie dlaczego bo sie przyjedzać bez obstawy na Podkarpacie.Nie tylko jajami by to tu przywitali gdyby się pokazał w centrum miasta.Ale kiedyś odpowie karnie wraz z kolegami z UG i gdańską grupą kapitałową 4Media.

maniek
maniek
1 miesiąc temu

Wystarczyło pomyśleć i gówna ucieszone na kąpiel w Wisłoku aż tyle PełOwski prezydent może zrobić dla Rzeszowa. Ciepła posadka, kasiorka i wyj..ne na miasto i mieszkańców. Kto zagłosuje na takiego, różowe grzywki i kodziarze?

Last edited 1 miesiąc temu by maniek
maniek
maniek
1 miesiąc temu

Z pewnością najbardziej w Rzeszowie brakuje jakiegoś PełOwskiego pajaca w ratuszu, porażka…

Marek
Marek
1 miesiąc temu

Kto deklaruje rozwiązanie Straży Miejskiej w Rzeszowie ten wygra wybory

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  Marek

No fajnie a kto w takim razie będzie pilnował czy wieża farna się nie przechyla i kto będzie ratusza pilnował co?
Czy będzie powołana nowa straż ratuszowa?

rzeszowianin
rzeszowianin
1 miesiąc temu

Budka to taki maly pokrzykujacy zalosny kretyn. Udaje demokrate ale wypowiedzi ma niczym nazista z hitlerowskich Niemiec. Kazdego by pozamykal i wszystko zlikwidowal. Nawet jego partia przez cala jego kadencje nie zyskala nawet procenta poparcia, az dziw, ze jeszcze go nie pogonili.

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  rzeszowianin

No a gdzie mają tego Pana wygonić – na pustynię Błędowską

felek
felek
1 miesiąc temu
Reply to  rzeszowianin

No wreszcie ktoś prawdę napisał.

Biskup Wieprz Opasły
Biskup Wieprz Opasły
1 miesiąc temu

„Targowica” to ideowy spadek i hańba KRK oraz związanej z nim polskiej prawicy, nieuki i ignoranci! Jeden biskup wieprz opasły (I. Massalski) i płatny agent, w ciągu dwóch ostatnich lat swojego agenturalnego żywota przegrał w karty 100 tys. dukatów tj. równowartość 350 kg czystego złota, czyli dwa razy tyle ile bydlak sam ważył!

OJP
OJP
1 miesiąc temu

Jeszcze niedawno Budka mówił w TfałszN że prokuratorzy i sędziowie którzy dostali przydział do obsadzenia placówek na Podkarpaciu to jest cytuję – ” ZESŁANIE ”

A teraz mu się odwidziało? Teraz już Rzeszów jest dobry? Już nie zesłanie? Co za fałszywy hipokryta

Marian
Marian
1 miesiąc temu
Reply to  OJP

Kogo miał Borys na myśli ze którzy to zostali ,,zesłani,,do wykonania zadania do Rzeszowa na Podkarpacie.Czy ma na myśli sędziów z rejonu czy prokuratorów z Jarosławia czy Tarnobrzega.Nie ma co się dziwić ze sprawy albo sa przeciągane albo umarzane jak polecenie jest z samej ,,góry,, i nie każdy na na tyle mocny kręgosłup. Bo jak ma słaby i nie wykona polecenia to może dostać delegacje np do Gołdapi albo do Szczecina.Szef Jarosław wszystko wie,widzi i kontroluje a ,,ciemny lud podkarpacki,, jak mówił jeden prezes z mediów ,,już tej propagandy nie kupi,,

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Marian

Nie dawno prokurator przyjął łapówke zgadnijcie kto na Podkarpaciu bierze

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  OJP

No bo to są chorągiewki tak mówią jak wiatr wieje takich było sporo od 1945

bieszczady
bieszczady
1 miesiąc temu

PO donosi na swój kraj do łuni i oni naprawdę myślą że do wygranej wystarczy raz na kilka lat przyjechać do Rzeszowa do bijącego serca katolickiej Polski pokazać jakiegoś spadochroniarza co na mapie dobrze nie potrafi wskazać gdzie ten Rzeszów ku**** leży, dobrą ty mi mapę dałeś?… i coś wygrają? Ryli?

Kandydat targowicy nawet do 2 tury nie wejdzie.

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  bieszczady

A myślałem że tych z Targowicy to w 1772 na latarniach w Warszawie wszystkich powiesili a tu proszę jeszcze jakieś niedobitki się pelentają i dalej donoszą raz tu raz tam co to za jakieś obce plemie

rosół
rosół
1 miesiąc temu

Mieszkańcy Rzeszowa pamiętają koncepcję rozwoju kraju, która dyskryminowała wschodnie regiony Polski w tym Rzeszów –

„wiesz, ch** tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice, nie?

cytat, minister skarbu Włodzimierz Karpiński (PO)
To nie przejdzie że raz na 5 lat przyjedzie do Rzeszowa a to Scttino a to Budka i PO tu wygra. A w międzyczasie PO w UE w Brukseli blokuje budowę Via Carpatii!

pamiętamy - mieszkańcy Rzeszowa
pamiętamy - mieszkańcy Rzeszowa
1 miesiąc temu
Reply to  rosół

Po tym jak Wałłęsa z Piterą i Zwiewką zablokowały miastu rozwój PO nie ma tu najmniejszych szans

OJP.jpg
emeryt
emeryt
1 miesiąc temu

Wygra Warchlak z Solidarnej Polski. Ten co go popiera Ferenc.

Halina
Halina
1 miesiąc temu
Reply to  emeryt

Albo wygra poseł dr hab prawa członek Solidarna Polska z Niska.Co ciekawe jak wyznał dr Smiszek parner Biedronia razem mieszkali prze 2 lata w akademiki i to nawet w jednym pokoju.Mieszkali razem w akademiku bo chodzili dio tego samego liceum im.KEM w Stalowej Woli.Stąd pewnie wykładowca był pożniej doradcą Palikota z Biłgoraja pewnie po lewackich znajomościach.A jak nie poseł,minister Marcin Warchoła to najwieksze szanse ma dr Ewa Leniart,od 5 lat na stanowisku wojewody podkarpackiego była dyrektor oddziału IPN.Inne kandydaci są bez doświadczenia i nie związani z regionem i miastem i nie nają zaplecza nie tylko politycznego ale i finansowego.Bo co… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  Halina

No nie z tym śpiewaniem to jaja jakieś – w jasełkach to by był dobry na diabła ; O!

Pozal sie panie
Pozal sie panie
1 miesiąc temu
Reply to  Halina

Aleś ty głupi jakie ona ma doświadczenie, nie wspomne o blokowaniu wielu inwestycji w Rzeszowie czego mieszkańcy jej nie zapomną a jak nie wiesz to Ci powiem wojewodom ona jest z nominacji a nie z wyborów a to jest duża różnica.Zapytaj mieszkańców skąd pochodzi i co dla nich zrobiła to będziesz wszystko wiedział.NiC.

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  emeryt

Jeszcze gorsza świnia jak Budka

michał
michał
1 miesiąc temu

A ta nawiedzona przez Donalda blondynka z Cisnej Elunia to na komisji mówiła że bardzo by chciała aby trasa S-19 przebiegała od Lublina na południe przez Lwów,a nie przez Rzeszów-Barwinek.Chyba tylko dlatego że jej kolega Sławomir ps,,zegarek,, był na Ukrainie szefem od dróg,ale za jego urzędowania żadna nowa droga od granicy z Polską do Lwowa nie powstała. Bo ten,, specjalista,,kolega Donalda się do niczego konkretnego nie nadawał,wszystkie te jego ,,korupcyjne działania,, skończą się międzynarodowym skandalem.Takich to mapy Popaprańców że nawet dla dzieci nie mieli na zasiłek bo mieli tylko dla swoich.

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  michał

No nie –
ten Pan to się jak widać znał tylko na zegarkach tak samo jsk Ci co w 1945
wracali z zachodu i jechali na wschód do domu.
Oni też tylko zegarki i zegarki nawet mojemu dziadkowi zabrali zegar stojący co se przywiózł z Wiednia po 1- wojnie światowej i do dzisiaj nie zapłacili.

janusz
janusz
1 miesiąc temu

A Pitera to ta specjaliska od poszukiwania korupcji wsród polityków.I co ta minister tez teki jaki to wielki przekret wyszukała.Ano to,że poseł w restauracji sejmowej przepłacił za sledzia.A pieniadze z VAT czy jak koledzy przejmowali państwowe zakłady za gorsze to już tego nie widziała bo to byli koledzy w wybrzeża ,,rudego z Sopotu,,i było przyzwolenia bo nadzór nad służbami przejała sam Donald.Jeden poseł ujawnił ze Donald poręczył w 2002 roku za gdańskich oszustów ktorzy wyprowadzili z jednego znanego lokalnego zakładu graficznego 1 mln $,ale jak prokuratorzy lokalni mówią gdzieś ten milion trzeba było ukraść,bo nastepne to już sie mnożyły przy… Czytaj więcej »

michał
michał
1 miesiąc temu
Reply to  rosół

A rozmowę byłego ministra Karpińskiego i ministra z Rzeszowa wykładowcy chcesz posłuchać,to ci włosy dęba staną na głowie jak je jeszcze masz.

radek
radek
1 miesiąc temu

Nie wydaje się słuszna taktyka wyborcza zaprezentowana przez pana Budkę. Obecnie nie ma osoby,która byłaby w stanie uzyskać ponad połowę głosów poparcia rzeszowskich wyborców w pierwszej turze.Dlatego do pierwszej tury opozycja w tym ruchy obywatelskie powinny wystawiać wielu kandydatów a dopiero w drugiej turze wyborów zdecydować,kogo będą wspólnie wspierać.

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  radek

Czyli kandydatów wielu tak :
jak do biegu maratońskiego ; O !
Cały tłum

Pompo
Pompo
1 miesiąc temu

Platformo macie zajefajnego rzeszowianina w osobie Zdzisława Gawlika. To nie szukajcie kwadratowych jaj.

Halina
Halina
1 miesiąc temu
Reply to  Pompo

Jaki to rzeszowianin,ten wykładowca z prywatnej uczelni nie jest kryształowy kolega Jana B. z byłego Ministerstwa Skarbu Państwa jest spod Dębicy. Nie był i nie jest żadnym naukowym ,,orłem,,na uczelni. Ma facet swój udział i rolę w przejmowaniu majątku miejskiego i Skarbu Państwa przez notowanego w zbiorach IPN ,byłego milicjanta z Przysiek a zalogowany w system jeszcze gdy był pracownikiem w UW.

piotr
piotr
1 miesiąc temu

Ze mieszkańcy nie wiedzieli że Borys do Rzeszowa przyjeżdza bo chcieli go przyjąć nie tylko brawami ale niektórzy mieli już przygotowane stare jaja i buty.Po co ten ,,POsłuszny z Gliwic,, przyjechał chyba tylko po to aby powiedzić że naczelnik ich zaskoczył bo nie mają jeszcze wybranego kandydata.A sam mówił że to mieszkańcy tego miasta mają sobie wybrać kandydata takiego zwiazanego z miastem,kóry zagwarantuje rozwój miasta przy udziale również środków europejskich.To kto by tu taki był z ,,totalnej koalicji,,chyba Biedroń jest z Podkarpacia.

Jiola
Jiola
1 miesiąc temu
Reply to  piotr

Tak to byłby ,,innowacyjny prezydent,,ma dużo ciekawych pomysłów jak rozreklamować ,,miasto innowacji,,na całą Europę a może i świat.Co prawda ma już Rzeszów ,,tęczowy most, ale do tego może proponuje przejścia koło szkół zrobić w ,,tęczowe pasy,,oraz pomalować największy pomnik rzeszowski ,,Wielka C,,też w tęczowe pasy.Od razu byłby to unikat i i miejsce spotkań i kultu niczym Mekka dla islamistów. Zjezdzali by do Rzeszowa nie tylko ortodoksyjni izraelscy turysci do Leżajska ale inni turyści aby też zobaczyć pomnik ,,Wielkiej C,, w tęczowe paski.Za kilka lat lotnisko w Jasionce przyjmowało by samoloty z całego świata co kilka minut a kolejka by kursowała… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
1 miesiąc temu
Reply to  Jiola

No tak tylko te pasy to ;
W poziomie czy w pionie i kto to będzie malował a na farbę to będzie
” Ściepa”?