Opozycja nie chce zniżek dla rodzin wielodzietnych?

Dzięki Karcie Rodziny Wielodzietnej 3+, dzieci miałyby 50-proc. zniżkę np. na ulgowe miesięczne bilety MPK. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Rodzina wielodzietna kojarzy się z biedą, choć wcale tak nie jest. Powinniśmy promować taki model rodziny – mówi Jerzy Cypryś (PiS).

Radni PiS, na razie bezskutecznie, walczą o wprowadzenie “Rzeszowskiej Karty Rodziny Wielodzietnej 3+”. Przypomnijmy, że z karty mogłyby skorzystać rodziny mające na utrzymaniu przynajmniej trojkę dzieci w wieku do 18 lat (lub 25 lat, jeśli kontynuują naukę). Dzięki niej otrzymałyby 50-proc. zniżek na bilety do obiektów miejskich (np. teatr, ROSiR, hala Podpromie) oraz na komunikację miejską. Radni opozycji sceptycznie podchodzą do pomysłu.

- Czy to uchwała intencyjna? – pytali na wtorkowej sesji RM radni SLD. – O tym, że kartę chcemy przyjąć, to wiemy. Ale może coś więcej? – Uchwała pozwala prezydentowi na wypełnienie jej zgodnie z możliwościami budżetowymi miasta – odpowiadał Jerzy Cypryś (PiS).

Jak wyglądają koszty? – Tego nikt nie będzie wiedział, dopóki karta nie zostanie wprowadzona. Kwestie zarządzeń trudno kopiować z innych miast, która taką kartę posiadają (Przemyśl, Lublin – przyp. red) – wyjaśniał Cypryś. – Chcemy, żeby w Rzeszowie powstał system, który mógłby promować rodziny wielodzietne – dodawał Robert Kultys (PiS).

Idea słuszna, ale…
Radni PiS podkreślali, że cała idea polega na tym, aby wspierać rodziny wielodzietne i promować taki model rodziny. Pozostali radni uważają, że uchwałę tę należy skierować pod obrady komisji. – Wydaje mi się, że radni SLD i Rozwoju Rzeszowa nie chcą przyjąć tej uchwały – odpowiadał Kultys. – Bądźcie uczciwi i powiedzcie, że nie chcecie jej przyjąć, a nie udawajcie, że chcecie nad nią dyskutować! Nie zagłosujecie za, bo to zgłosił PiS? – pytał. W odpowiedzi słychać było tylko podśmiechiwanie.

- Idea jest słuszna, potencjał też i trzeba się jej przyjrzeć – mówił w końcu Andrzej Dec, przewodniczący RM. Swoje uwagi zgłaszała jednak Janina Załuska, dyrektor Biura Obsługo Prawnej UM. – Uchwała jest intencyjna. Nie pozostawia prezydentowi możliwości wyboru sposobu jej realizacji, a wręcz go narzuca – wyjaśniała. Nie zgodził się z tym radny Cypryś.

Projekt uchwały został skierowany pod obrady komisji.

Ewelina Nawrot

do “Opozycja nie chce zniżek dla rodzin wielodzietnych?”

 1. podatnik

  Wzrastaja stale wydatki w budzecie miasta i trzeba sie zastanowic czy miasto stac na te dotacje.
  Podaje stale koszty ktore ostanio zjawily sie w budzecie miasta.
  Monitoring i utrzymanie okraglej kadki obok WRN-u.
  Sama kamera monitoringu to nie sa koszty.
  Jezeli jest kamera to musza byc ludzie ktorzy beda caly czas obserwowac monitory z tych kamer. Skoro jest to nadzor calodobowy to potrzeba MINIMUM 5 osob ktore beda na zmiany 8-mio godzinne patrzyc na te monitory i obserwowac kladke poprzez kamery aby wezwac poprzez radio Policje lub Straz miejska w razie potrzeby. Jakie beda pobory tych ludzi ? Czy zgodza sie pracowac w systemie zmianowym za NAJNIZSZA KRAJOWA ? Prawdopodobnie NIE !! Trzeba bedzie zaplacic conajmniej 2,5 tysiaca zlotych miesiecznie po odliczeniu podatku kazdemu z nich. Jak z tego wynika pobory przed podatkiem beda wiec wynosic okolo 3 tysiace zlotych, a skaldki ZUS od tych ludzi to ile lacznie z poborami beda kosztowaly budzet miasta ? Bedzie wiec kazda z tych osob kosztowala miasto okolo 5 tysiecy zlotych miesiecznie. Razem wyniesie to wiec 25 tysiecy zlotych miesiecznie (tylko od 5 osob) za samo TYLKO MONITOROWANIE KLADKI !!
  A biezace utrzymanie, a wiec sprzatanie i srodki czystosci lacznie z sola do posypywania w okresie zimowym to kolejny wydatek. Bede wiec na tyle dociekliwy gdy zapytam tez ile bedzie kosztowalo miasto samo ubezpieczenie kladki od nastepstw nieszczesliwych wypadkow.
  Ile te wstepne oszacowane wydatki beda miesiecznie kosztowaly budzet miasta ?
  Czy moglby pan Ferenc odpowiedziec na moje pytanie ?
  Same pobory monitoringu to jak wyliczylem 300 tysiecy zlotych rocznie, do tego utrzymanie i ubezpieczenie kolejne 300 tysiecy o ile znajdzie sie taki kto sie podejmie sprzatac i firma ubezpieczeniowa ktora by sie podjela sprzedac POLISE za tak niska cene.
  Jak z tego wynika co policzylem juz jest 600 tysiecy rocznie kosztow utrzymania kladki.
  Co dalej ?

 2. kasprzak

  Stanowcze NIE przejadaniu pieniędzy przez „rodziny wielodzietne”. Niech radny Cypryś zrozumie, że dziecko do 18 lat ma zniżkę na bilety MPK, Tak samo osoba studiująca… W wielu placówkach młodzież szkolna/studiująca posiada zniżki, więc rozumiem, że wprowadzając kolejną zniżkę 50% na obecne istniejące ok.30-50% zbliżamy się do zera… fakt faktem może od razu za darmo? A może cały budżet przelać na rodziny wielodzietne? Skoro posiadanie dzieci to taki straszny koszt, a rodzinom wielodzietnym nikt nie pomaga. To trzeba myśleć wcześniej. Biedni, a niby świadome rodzicielstwo… Panie Cypryś, może czas swoje działania skupić ku temu, aby wszystkim mieszkańcom Rzeszowa żyło się lepiej, a nie tylko Wielodzietnej elicie!!

 3. Piotr

  Zamiast zniżek,dawać rodzinne adekwatne do rzeczywistych wydatków i niech rodzice zdecydują czy to będzie na blet na autobus,basen czy do kina,a może na lody?

 4. gość

  Mnie ledwo na jedno dziecko stać, a żyjemy poniżej przeciętnej to co dopiero o trójce mówić.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.