Orły 2011: duma i zaskoczenie

Nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2011 otrzymali m.in. Robert Więckiewicz, Urszula Grabowska i Jacek Borcuch. – To jest najważniejsza rola w mojej dotychczasowej karierze – wyznała Grabowska. – Byłem zaskoczony, wydawało mi się, że ta nagroda trafi do kogoś innego – powiedział Więckiewicz.

W kategorii Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Męska, oprócz Więckiewicza, nominowani byli Mateusz Kościukiewicz i Vincent Gallo. – Naprawdę poczułem miłe zaskoczenie, a radość jest podwójna. Zaraz pewnie będą mówić, że nie zasłużyłem, ale fakt jest faktem i nic nie jest w stanie tego zmienić – powiedział Robert Więckiewicz, który Orła 2011 otrzymał za główną rolę męską w filmie “Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego.

Najlepsza Grabowska

Nagroda za Pierwszoplanową Rolę Kobiecą trafiła do Urszuli Grabowskiej za rolę w filmie “Joanna” Feliksa Falka. Aktorka nie kryła dumy i wzruszenia. – Mam nadzieję, że ta rola otworzy mi inny nawias możliwości zawodowych. Bardzo bym sobie tego życzyła – powiedziała Grabowska. – Oprócz radości, towarzyszy mi nostalgia: to się zdarzyło naprawdę i zasłużyłam na to, ale myślę, że uwierzę w to dopiero za kilka dni. Bardzo się cieszę, że za nagrodą idzie też zaproszenie do czynnego członkowstwa w Polskiej Akademii Filmowej – dodała.

Laury za “Wszystko co kocham”

Film Jacka Borcucha “Wszystko co kocham” także świętował w poniedziałkowy wieczór. Obraz otrzymał Nagrodę Publiczności, Borcucha nagrodzono za najlepszy scenariusz, a odtwórca głównej roli Mateusz Kościukiewicz, został okrzyknięty Odkryciem roku.

– Mateusz to bardzo utalentowany człowiek. Kiedy go poznałem, był zwykłym chłopakiem, a teraz jest rozchwytywany. Wiem, że dostrzegli go także za granicą i przygotowuje teraz film we Francji. Lubię wariatów, ludzi wrażliwych i artystów, którzy dają coś więcej niż tylko swój warsztat – Mateusz do nich należy – powiedział Jacek Borcuch. – Orły to miłe zwieńczenie festiwalowego żywota tego filmu. Teraz “Wszystko co kocham” zaczyna życie komercyjne. Wchodzi w kwietniu do kin we Francji, Szwajcarii, potem w Stanach i w Anglii. To przerosło moje oczekiwania, nie da się zaplanować takich rzeczy. Przez kilkanaście lat ciężko pracowałem nad tym filmem. Jestem bardzo szczęśliwy – powiedział Borcuch.

Polskie Nagrody Filmowe Orły zostały wręczone po raz 13. Główni laureaci to Jerzy Skolimowski – najlepszy film i najlepsza reżyseria (“Essential Killing”) oraz Roman Polański – najlepszy film europejski (“Autor widmo”).

Za najlepsze role drugoplanowe Orły otrzymali Stanisława Celińska i Adam Woronowicz. Za najlepszą muzykę – Paweł Mykietyn.

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments