
Niemy „Artysta” Francuza Michela Hazanaviciusa został najlepszym pełnometrażowym filmem fabularnym. To tylko jedna z 5 statuetek, jakie zgarnęła czarno-biala produkcja. Zgodnie z oczekiwaniami po raz 3 w swojej karierze Oscara otrzymała Meryl Streep. Nie powiodło się naszym rodzimym filmowcom: Agnieszce Holland i Januszowi Kamińskiemu.
84. ceremonię rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej poprowadził, po raz dziewiąty w swojej karierze, aktor Billy Crystal.
Filmy na „piątkę”… Oscarów
Za „Artystę”, który był nominowany w 10 kategoriach, przyznano ostatecznie 5 Oscarów. Taką samą liczbę statuetek zdobył film „Hugo i jego wynalazek” Martina Scorsese, mający na koncie 11 nominacji.
Oscary dla twórców i obsady „Artysty”, filmu produkcji francusko-belgijskiej, przyznano w kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film fabularny, najlepszy reżyser (Michel Hazanavicius), aktor pierwszoplanowy (Jean Dujardin), autor muzyki (Ludovic Bource) oraz kostiumy (Mark Bridges).
Oscary za familijny film Martina Scorsese „Hugo i jego wynalazek”, zrealizowany w technologii 3D, przypadły w kategoriach: zdjęcia, scenografia, dźwięk, montaż dźwięku, efekty specjalne.
Nagrodę w kategorii pierwszoplanowa aktorka – tak samo, jak w przypadku nagrody dla Jeana Dujardina w kategorii pierwszoplanowy aktor – przyznano zgodnie z przewidywaniami krytyków: statuetkę zdobyła Meryl Streep, która zagrała główną rolę – byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher – w filmie „Żelazna Dama”. To jej trzeci Oscar.
W kategorii aktor drugoplanowy podczas tegorocznej gali Oscarów triumfował 82-letni Christopher Plummer, który – nagrodzony za rolę w amerykańskiej komedii „Debiutanci” – znalazł się w gronie najstarszych zdobywców Oscara.
Nagrodę dla drugoplanowej aktorki zdobyła z kolei czarnoskóra Octavia Spencer z obsady filmu „Służące” Tate’a Taylora.
W kategorii scenariusz oryginalny akademicy przyznali Oscara Woody’emu Allenowi za scenariusz komedii „O północy w Paryżu” w jego własnej reżyserii. W kategorii scenariusz adaptowany nagrodzono scenarzystów filmu „Spadkobiercy” w reżyserii Alexandra Payne’a.
Tym razem się nie udało
Wbrew nadziejom Polaków, Oscarów nie zdobyli Agnieszka Holland i Janusz Kamiński. W kategorii obraz nieanglojęzyczny, gdzie walczył film Holland „W ciemności”, zwyciężył dramat z Iranu, wyreżyserowane przez Asghara Farhadiego „Rozstanie”.
W kategorii najlepszy operator Janusza Kamińskiego – nominowanego do Oscara za zdjęcia do filmu Stevena Spielberga „Czas wojny” – pokonał Amerykanin Robert Richardson, autor zdjęć do filmu „Hugo i jego wynalazek”. Jest to trzeci Oscar dla Richardsona, którego wcześniej akademia nagradzała za zdjęcia do filmów „JFK” (1992) i „Aviator” (2005).
PAP Life, anja