Osiemdziesiąte ósme urodziny Adama Rząsy

Fot. Wit Hadło
Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wychował tysiące młodych ludzi. Wśród jego uczennic była między innymi filmowa gwiazda, Pola Raksa, niezapomniana Marusia z kultowego serialu „Czterej pancerni i pies”. Opiekował się dziećmi – ofiarami wojny w Korei z lat 50. minionego wieku. Od lat jest współpracownikiem Super Nowości, Na łamach naszego dziennika opublikował setki tekstów i komentarzy dotyczących zarówno historii, jak i terażniejszości regionu. Adam Rząsa – człowiek legenda – w miniony piątek ukończył 88 lat.

Adam Rząsa to wieloletni nauczyciel i pedagog. Urodził się w Łubnie. Skończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Wrocławskim. Był redaktorem „Głosu Nauczycielskiego” w Warszawie, współpracownikiem wielu pism regionalnych i ogólnopolskich, dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego w Jeleniej Górze. Pracował też w Chmielniku, Sarzynie, Szkole Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli, Liceum Pedagogicznym w Brzegu n. Odrą, Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli w Prudniku. Był także wykładowcą przedmiotów pedagogicznych w Studium Nauczycielskim w Przemyślu, starszym wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie i kierownikiem Zakładu Praktyk Pedagogicznych.

Pan Adam był i jest nadal człowiekiem aktywnym. Owocem tego jest imponujący zbiór artykułów prasowych poświęconych otaczającym go ludziom i miejscom godnym polecenia, jest niestrudzonym propagatorem historii regionu. Jego archiwalia stanowią najwierniejszy opis zmieniającej się z biegiem lat rzeczywistości. To jedyne w swoim rodzaju kalendarium ludzi i wydarzeń epoki. Wśód tysięcy listów i notatek prasowych starannie ułożonych chronologicznie i zarchwizowanych znajdziemy m.in. obszerną wymianę korespondencji z Janem Pawłem II czy Benedyktem XVI. Ozdobą kolekcji Adama Rząsy są liczne zdjęcia i pamiątki z długoletniej korespondencji z wielkimi tego świata. Wśród pamiątek jest m.in. „Tryptyk Rzymski” z osobistym, własnoręcznym autografem Jana Pawła II.

Panie Adamie! Redakcja Super Nowości, z którą jest Pan związany od początku istnienia, życzy Panu i Małżonce kolejnych długich lat w zdrowiu i szczęściu, jak również tej niezwykłej aktywności z której Pan jest znany.

wh

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments