Ośrodek Kibice Razem przestanie istnieć?

Czy Ośrodek Kibice Razem FKS Stal Mielec przestanie istnieć? Fot. Paweł Galek

MIELEC. Cięcia w wydatkach miasta uderzą w sympatyków mieleckiej Stali?

Ośrodek Kibice Razem FKS Stal Mielec, który hucznie otwierano dwa lata temu, może zostać zamknięty. Magistrat przymierza się do obcięcia dotacji dla tej placówki o połowę. – Jeśli te plany się ziszczą, ośrodek może przestać istnieć – przestrzegają kibice.

Pomysł otwarcia w Mielcu ośrodka Kibice Razem narodził się jeszcze za prezydentury Daniela Kozdęby – przy jego pełnej aprobacie. Pól roku po jego śmierci, 17 sierpnia 2018 r., odbyło się uroczyste otwarcie placówki. Jej siedziba mieści się w pomieszczeniach stadionu. Ośrodek jest osiemnastym, jaki został utworzony w Polsce, i pierwszym na Podkarpaciu.

Szczerba: – Będę tego pilnował

Placówka, której operatorem jest stowarzyszenie kibiców Chłopcy ze Stali, działa w dni robocze, w godz. 12.30-17. Ośrodek dysponuje sporą liczbą książek i różnych gier. Dziennie odwiedza go kilkadziesiąt młodych fanów Często czeka na nich poczęstunek. Jest tam dwóch koordynatorów, którzy pracują na umowach zlecenie za najniższą krajową. Są też koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń, czyli czynsz i media. I właśnie m.in. na to idą pieniądze, które z różnych źródeł, w tym także z miasta, otrzymuje mielecki ośrodek.

Do tego dochodzi szereg akcji charytatywno-rozrywkowych na rzecz mieszkańców, które kibice organizują kilka miesięcznie. Jeśli roczna dotacja z miasta spadnie z 50 tys. zł do 25 tys. zł., to dalsze funkcjonowanie ośrodka stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jarosław Szczerba, przewodniczący Komisji Sportu Rady Miasta, liczy jednak na szczęśliwy finał.

– Urząd wkrótce będzie organizował konkursy dla stowarzyszeń – zaznacza. – Mam nadzieję, że w tym źródle znajdzie się taka pula, która zapewni temu ośrodkowi działalność. Na dziś jest to na poziomie 25 tys. zł, a z tego co się orientuję powinno to być 60 tys. zł. A więc nie są to jakieś masakryczne pieniądze. W każdym razie ja tego tematu będę pilnował.

Paweł Galek