Ośrodki adopcyjno-opiekuńcze do likwidacji!

Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy w Krośnie zostanie zlikwidowany tak jak inne tego typu ośrodki w kraju. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO, PODKARPACIE, KRAJ. – Ustawa jest rewolucyjna, burzy dotychczasowy porządek i wprowadza chaos – martwią się rodzice.

Na osoby ubiegające się o przysposobienie dziecka oraz te, które już stanowią rodzinę zastępczą dla osieroconych dzieci padł blady strach. Powód? Do końca tego roku mają zostać zlikwidowane ośrodki adopcyjno-opiekuńcze. Po zamknięciu wszystkich placówek marszałek może powołać tylko jeden ośrodek z np. dwiema filiami. Wszystko przez ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 roku.

– Robiliśmy wszystko, by ustawa w takim kształcie nie przeszła, ale niestety sejm zdecydował inaczej i nic na to nie możemy poradzić – mówi nam Anna Dziadosz, dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Krośnie. – Uważam, że to zupełnie niepotrzebna rewolucja w systemie opieki nad dzieckiem i rodziną. Zmiany będą się wiązać z wieloma utrudnieniami dla osób ubiegających się o przysposobienie dziecka – podkreśla.
Zaznacza, że poinformowała już rodziców czekających na przysposobienie dzieci, że placówka funkcjonuje tylko do końca roku.

Co się zmieni
Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. – Zmienia ona koncepcję systemu pomocy dziecku i rodzinie. Adopcją będą się zajmować samorządowe władze województwa, rodzinami zastępczymi – powiaty, natomiast pomocą dla rodzin biologicznych – gminy – mówi Anna Dziadosz. – W myśl nowych przepisów każdy powiat będzie prowadził nabór kandydatów do prowadzenia rodzin zastępczych, czy rodzinnych domów dziecka, będzie organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej – wyjaśnia.
I podkreśla, że pracownicy ośrodków adopcyjno-opiekuńczych prowadzący postępowania adopcyjne po zlikwidowaniu powiatowych ośrodków będą mogli liczyć na zatrudnienie przez marszałka w nowych ośrodkach adopcyjnych. – Do 15 stycznia 2012 r. mamy obowiązek przekazać marszałkowi dokumentację dotyczącą osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka oraz prowadzonych procedur przysposobienia – dodaje.

Może się wydłużyć czekanie rodziców na adopcję
– Tak ma wyglądać polityka prorodzinna? Przecież przez te zmiany może się wydłużyć czas oczekiwania rodziców na upragnione dziecko – mówi pani Kamila, która z mężem przeszła już procedurę adopcyjną w krośnieńskim ośrodku. – Jeśli ośrodek zlikwidują, możemy wypaść z kolejki, i co wtedy? – martwią się. – Jak można zamykać dobrze prosperujący ośrodek, który przez ponad trzydzieści lat działalności przeszkolił tak wielu kandydatów na rodziców zastępczych, i nigdy nie odmówił pomocy dzieciom i rodzicom adopcyjnym?.- pytają.

W miniony piątek próbowaliśmy skontaktować się z rzecznikiem prasowym marszałka Podkarpacia, jednak tego dnia był poza urzędem.
W Urzędzie Marszałkowskim uzyskaliśmy zapewnienie, że w poniedziałek (12 bm.)  rano otrzymamy wyczerpujące informacje na temat tego, jak marszałek zapatruje się na tę sprawę. Do tematu wrócimy.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments