Osteoporoza – cichy złodziej kości

Regularne przeprowadzanie badania gęstości mineralnej kości (densytometrii) oraz konsultowanie jej wyniku z lekarzem, może pomóc w wychwyceniu początków osteoporozy.

Choroba ta najczęściej dotyka kobiety. Pośrednio może przyczynić się nawet do śmierci.

W wyniku osteoporozy kości stają się coraz bardziej porowate, kruche, podatne na złamania. Zazwyczaj nie wiemy o niej, ponieważ do momentu złamania nie można dostrzec żadnych jej objawów. Najczęściej rozwija się u kobiet po 50 roku życia, po menopauzie i u mężczyzn w podeszłym wieku. Zagrożone nią są też kobiety w ciąży i karmiące piersią.

– Osteoporoza dotyka w szczególności osoby z predyspozycjami genetycznymi. Wysoki wzrost, jasna cera, drobna kość, mała aktywność fizyczna i niedowaga to także czynniki powodujące większe ryzyko zachorowania – mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z ZOZ nr 2 w Rzeszowie.

Stan zdrowia wpływa na stan kości
Chorobie sprzyja też wiele chorób i leków z nimi związanych: niewydolność serca i nerek, nadczynność tarczycy, zaburzenia wchłaniania, nietolerancja laktozy, choroby tkanki łącznej, choroby hematologiczne, przewlekłe choroby zapalne stawów, leczenie przewlekłe sterydami i cytostatykami – wszystko to wpływa na pogorszenie stanu kości. Jest to tzw. osteoporoza wtórna, która może dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek. Zagrożenie osteoporozą podwyższa także złe odżywianie, palenie papierosów, picie alkoholu i kawy, a także napojów typu cola oraz bardzo słone pożywienie. Również długotrwałe unieruchomienie i brak naturalnego obciążenia kości prowadzi do tej choroby. Nie bez znaczenia jest też dieta uboga w wapń i witaminę D.

Ważna profilaktyka
Najpoważniejszymi konsekwencjami osteoporozy są tzw. złamania niskoenergetyczne, czyli takie, do których dochodzi w wyniku działania niewielkiej siły (są to np.: złamanie nadgarstka, szyjki kości udowej czy kręgosłupa, do których doszło po zwykłym potknięciu się i upadku). Osteoporoza nazywana jest “cichym złodziejem kości”, ponieważ do momentu złamania nie można dostrzec żadnych jej objawów. Dlatego tak ważne jest regularne przeprowadzanie badania gęstości mineralnej kości (densytometrii) oraz konsultowanie jej wyniku z lekarzem, który oceniając inne czynniki ryzyka złamań, podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania. Kobiety z osteoporozą często cierpią z powodu lęku, niepokoju lub depresji, czego zwykle nie zauważa się przy ocenie skutków tej choroby.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments