Oszukiwali NFZ i pacjentów

Fot. Archiwum

PRZEMYŚL. PRZEWORSK. Sąd Okręgowy skazał 8 lekarzy za fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzenia.

Lekarze wpisywali do kartotek pacjentów wizyty, które się nie odbyły, lub które odbyły się w ramach prywatnych praktyk. Były również przypadki wpisywania nieprawdziwych diagnoz i fałszywych skierowań do specjalistów. Za wszystko płacił NFZ. Fałszerstwa dotyczyły kartotek blisko 1000 pacjentów. Za wyłudzenie ok. 50 tys. zł z NFZ 8 lekarzy zostało skazanych na kary więzienia w zawieszeniu.

Najwięcej przypadków oszustw wykryto u kardiologa Witolda Sz. Prokuratura ustaliła, że lekarz oszukał blisko 400 pacjentów. Wyłudził z NFZ 22,5 tys. zł. Dermatolodzy: Jarosław B. poświadczył nieprawdę i oszukał 170 pacjentów. Wyłudził z NFZ 5 tys. zł, Marta H. oszukała 92 osoby, a Jacek W. – 114 osób. Lekarze wyrównali już szkody wyrządzone NFZ i dobrowolnie poddali się karze. Najwyższą karę otrzymał lekarz kardiolog – 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę 10 tys. zł. Pozostałym wymierzono kary od 6 do 8 miesięcy oraz grzywny. Śledztwo dotyczyło lat 2005-2006 i pracy lekarzy zatrudnionych w NZOZ A-W-Med w Przeworsku. Nieprawidłowości wykrył NFZ, który potem powiadomił prokuraturę.

am

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
emigrant
emigrant
8 lat temu

Gdyby kazdy pacjent mal karte zdrowia ktora wyglada jak karta bankowa z paskiem magnetycznym i TYLKO z taka karta wolno by bylo zarejestrowac pacjenta nie bylo by naciagania. Tak jest w innych krajach na swiecie.

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

W/g mojej oceny i dzisiejszej organizacji Służby Zdrowia w każdym szpitalu(oddziale), przychodni powinien rezydować prokurator !.