Oszustwa na 500 plus

Rodzice mogą już składać wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko. Fot. Archiwum

KRAJ. Składając wnioski o 500 plus online, rodzice powinni korzystać tylko z zaufanych stron.

Od 1 lipca rodzic każdego dziecka może składać wniosek o 500 plus – niezależnie od tego, ile ma dzieci. Pojawili się już oszuści, którzy oferują pośrednictwo w złożeniu wniosku, a przy okazji mogą przejąć pieniądze, dane osobowe wnioskodawców albo naciągnąć rodziców na prowizje.

Wniosek przez Internet to najszybszy i najprostszy sposób zawnioskowania o świadczenie. A im szybciej to zrobimy, tym szybciej pieniądze wpłyną na nasze konto. – Rodzice, którzy chcą załatwić tę sprawę online mają trzy możliwości – wszystkie bezpieczne i pewne. Pierwsza to prowadzony przez Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej portal Empatia. Druga – wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), trzecia – skorzystanie z bankowości elektronicznej. Nie warto korzystać z pośredników, którzy obiecują pomoc – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak się okazuje, pojawili się już oszuści, którzy w Internecie lub w rozwieszanych na ulicach ogłoszeniach oferują pośrednictwo w załatwianiu 500 plus. Zachęcają do swoich „usług”,  obiecując, że przyspieszą procedury i pomogą rozwiać wątpliwości. Przy okazji proszą o podanie  danych osobowych. Za swoje pośrednictwo najprawdopodobniej będą oczekiwać prowizji. Mogą też zabrać nam pieniądze. Wyłudzając nasze dane, mogą w przyszłości je wykorzystać na przykład do wzięcia kredytu na nasze nazwisko.

Pamiętajmy że złożenie wniosku w programie „Rodzina 500+” jest bezpłatne. Nie należy więc korzystać z usług odpłatnie oferujących pomoc. Jeśli składamy wniosek przez Internet, korzystajmy tylko z zaufanych i oficjalnych stron internetowych, czyli portalu Empatia, PUE ZUS lub z portalu swojego banku. – Upewniajmy się, że połączenie jest objęte szyfrowaniem.  Ignorujmy maile i komunikaty, które nakłaniają nas do szybkiego działania, oferują natychmiastową pomoc w złożeniu wniosku – taki typ wiadomości zwykle okazuje się oszustwem. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie otwierajmy załączników, na które nie czekaliśmy – radzi szef ministerstwa cyfryzacji.

wk

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mieszkaniec z Kmity Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec z Kmity
Gość
mieszkaniec z Kmity

Szwagrostwo bardzo narzekają. Mają teraz tylko 10 dzieci bo dwoje im umarło. Jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci !!

Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke.

Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga flaszka też nie zawadzi jak mowi szwagierka.