Otwarcie galerii z pracami Zbigniewa Zamołojki

Fot. Archiwum

USTRZYKI DOLNE. W najbliższą sobotę 11 czerwca Ustrzyki Dolne wzbogacą się o kolejną kulturalną atrakcję.

Będzie nią „Galeria Sztuki” z dziełami autorstwa malarza i poety, Zbigniewa Zamołojki, której oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 17. Przy symbolicznej lampce wina będzie szansa osobistej rozmowy z artystą a nawet zakupu jego prac.

W zbiorach, które już od poniedziałkowego popołudnia będzie można bezpłatnie podziwiać (w budynku na ul. Rynek 9), znajduje się około 50 ekspozycji: obrazów, grafik i bieszczadzkich pamiątek. To nie pierwsza wystawa pochodzącego z Ustrzyk Zbigniewa Zamołojki, jednak pierwsza inicjatywa w postaci własnej galerii.

Artysta, który na co dzień oddaje się pracy pedagogicznej jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ponadto pisze wiersze i od wielu lat współpracuje z lokalną „Gazetą Bieszczadzką”, wykonując ryciny. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Najbardziej twórczy okres w życiu artysty przypadł na lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy wrócił w ukochane Bieszczady i organizował wiele wystaw w środowisku lokalnym i regionalnym. Wyjeżdżał także ze swoimi pracami do Monachium. Był laureatem corocznej wystawy Związku Polskich Artystów Plastyków w Rzeszowie. Uczestniczył w 2 Międzynarodowym Biennale Malarstwa „Srebrny Czworokąt” Przemyśl`96. Bierze udział w corocznej wystawie twórców „Bieszczadzkie zadumania” w Leskiej Synagodze. Był też stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Jego mottem  artystycznym jest stwierdzenie: „Sztuka musi istnieć w obszarze sacrum, poza nim przestaje być Sztuką”.

Jerzy Nowosielski, który był recenzentem ustrzyckiego artysty napisał o nim:
– Otóż stwierdzić wypada, że dotychczasowa twórczość Zbigniewa Zamołojki nie jest powierzchownym stosowaniem konwencji i chwytów malarskich poszczególnych sezonów, ale nosi charakter szerszej i pogłębionej syntezy. Jego teksty poetyckie wskazują na głębszą kulturę artystyczną i humanistyczną, co daje rękojmię wysokiej jakości jego pracy malarskiej na przyszłość.

anja

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments