Otwierają mieszkanie treningowe

Dla niepełnosprawnych nastolatków zamieszkanie w osobnym mieszkaniu to wielki sprawdzian ich przygotowania do samodzielnego życia. Fot. Bogdan Myśliwiec

SANDOMIERZ. Młodzi niepełnosprawni sprawdzą na koszt miasta czy potrafią żyć w samodzielnym mieszkaniu.

3 grudnia Stowarzyszenie “Dobrze, że jesteś” otwiera Sandomierskie Mieszkanie Treningowe, w którym uczniowie z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego “Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej będą mieszkać przez 1-2 tygodnie i uczyć się samodzielności. Takie placówki to rzadkość w skali kraju.

Milowy krok dla miasta i dla niepełnosprawnych – tak na kilka dni przed otwarciem pierwszej tego typu placówki w mieście i jednej z nielicznych w tej części Polski mówią przedstawiciele władz miasta i rodzice wkraczających w dorosłość niepełnosprawnych.

Mieszkanie mieści się w samym centrum Starego Miasta w Sandomierzu. Ma 56 metrów, a z jego okien widać Ratusz i Mały Rynek.

Urząd Miejski w Sandomierzu przekazał Stowarzyszeniu ten lokal na czas nieokreślony. Organizacja jest zwolniona z opłat czynszowych, w bieżącym utrzymaniu lokalu będą partycypować rodzice uczniów. Za około 40 tysięcy złotych wykonano w mieszkaniu już wszystkie prace remontowe. Otwarcie lokalu zaplanowano na 3 grudnia.

Zanim do mieszkania wprowadzą się pierwsi lokatorzy, przeprowadzono dla nich specjalne szkolenia. Były to warsztaty  “Trening mieszkaniowy – droga do samodzielności osób z niepełnosprawnością intelektualną ”, oraz “Seksualność dzieci, młodzieży  i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Jak sobie z nią radzić? Jak wspierać rozwój psychoseksualny osób niepełnosprawnych intelektualnie?” W obydwu szkoleniach wzięło udział ponad 70 osób. Uczniowie uczestniczyli także w szkoleniu prowadzonym przez Grupę Ratownictwa PCK w Sandomierzu z bezpieczeństwa i higieny pracy, zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na podstawie nawiązanej współpracy Stowarzyszenie korzysta z już sześcioletniego doświadczenia Ośrodka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób  z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu, gdzie z powodzeniem funkcjonują cztery tego typu mieszkania.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o