Owsiak zbiera miliony, rząd wyrzuca w błoto miliardy

50 milionów 657 tys. złotych jakie udało się w styczniu zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, to zarazem dużo i mało. Dużo, bo jak na kryzysowe czasy Polacy po raz kolejny wykazali się bezinteresowną solidarnością, tym razem z potrzebującymi dziećmi i seniorami, a mało, jeśli zestawimy tę kwotę z potężnymi sumami, jakie na wielu polach rządzone przez Platformę państwo wyrzuca w błoto.

Przykłady można mnożyć bez końca. Najlepszym jest budowa autostrad, bo nie dość, że trwać będzie jeszcze pewnie kilkanaście lat, to koszty są rekordowe w skali nie tylko europejskiej, ale nawet światowej. Budowa jednego tylko kilometra autostrady w Polsce waha się od 2 do 20 mln dolarów, a średnia to 7,8 mln dolarów! Francuzi robią to 4 razy taniej, a w Czechach koszt budowy kilometra autostrady wynosi od 1 do 2 mln dolarów.

Przepłacono też Stadion Narodowy, i to nie tylko dlatego, że trudno na nim zamknąć dach w czasie deszczu. Całość kosztowała Polaków 2 mld zł, przy czym ziemia pod stadion została przekazana przez miasto za darmo. W normalnym kraju za takie pieniądze zbudowano by kilka takich obiektów! Co więcej, po Mistrzostwach Europy trzeba teraz do stadionu dokładać, bo nie potrafi się wykorzystać jego potencjału. Nie będzie to prawdopodobnie przeszkodą, by kolejni prezesi otrzymywali kilkudziesięciotysięczne nagrody i odprawy.

I ostatni przykład, ale rzadko przywoływany – polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej w 2. połowie 2011 roku. Kosztowała nasz budżet 429 mln zł, podczas gdy zachodnie państwa wykładają na ten cel poniżej 100 mln zł! Skoro rząd Tuska postanowił zainwestować tyle pieniędzy w taką niby-promocję Polski, to trzeba dziś zapytać, gdzie są tego efekty? Prawda jest taka, że poza Polską, nasza prezydencja nie została nigdzie specjalnie zauważona.

To tylko 3 przykłady marnotrawstwa przez państwo publicznych pieniędzy, przy których 50 mln zebranych przez WOŚP wygląda naprawdę skromnie. I tak już jest od paru lat – naród zbiera miliony na pomoc, gdy tymczasem rząd wyrzuca miliardy w błoto. Niestety…

Arkadiusz Rogowski

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
emigrant Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emigrant
Gość
emigrant

Polak to zlodziej !
Na zachodzie ktory cenil polskiego robotnika zjawilo sie okreslenie „POLSKA ROBOTA”
Dotyczy to polskich firm kradnacych i oszukujacych na kazdym kroku. Majatki wlascicieli tych firm w przeciagu paru lat rosna w zastraszajacym tempie na jaki firmy na zachodzie pracuja poprzez pokolenia !!
Moi sasiedzi pytaja mnie czy sie nie wstydze za tych polakow ktorzy tak kradna i oszukuja klientow.