Ozłocony oręż przeciwpowodziowy

- To bardzo uniwersalne urządzenie, ale nieocenione w sytuacja powodziowych - mówi dyr. Mirosław Surowaniec. Fot. jam

STALOWA WOLA. Gdy workownica służyła w wojsku, przez nasz teren przelewały się powodzie. Ciekawe, czy teraz, gdy „przeszła do cywila” zainteresuje się nią jakaś służba ratownicza

LiuGong Machinery Poland (dawna cywilna część Huty Stalowa Wola) dostał złoty medal na Międzynarodowych Targach Autostrada-Polska. Medal dostali jeszcze polscy konstruktorzy za workownicę. To urządzenie może być bardziej przydatne podczas powodzi, niż amfibie. Mogło pomóc już w ubiegłym roku, ale nie miał kto dla niego wydać rozkazu wyjazdu na tereny powodziowe.

Zakończone w weekend targi zgromadziły setki wystawców z kilkunastu krajów. Nic dziwnego, że zainteresował się nim LiuGong, światowy potentat w produkcji maszyn budowlanych. Dopiero rozpoczyna produkcję w Stalowej Woli, ale zdecydował się pokazać w Kielcach kilka maszyn.

Zastępuje pracę 50. ludzi na wałach przeciwpowodziowych
Największe zainteresowanie wzbudziła workownica, nad którą stalowowolscy konstruktorzy pracowali kilka lat. Urządzenie powstało na bazie produkowanej w HSW koparko-ładowarki. Było konstruowane z myślą o wojsku, bo swego czasu to wojskowi złożyli zamówienie na coś, co byłoby przydatne do szybkiego tworzenia zapór ogniowych. Koparka zgarnia podłoże wielką łyżką i przesypuje je do worków. Jednocześnie do dwunastu.

- Nasze urządzenie może zastąpić pracę pięćdziesięciu osób – mówi Mirosław Surowaniec, dyrektor serwisu i sprzedaży LMP. – Bez najmniejszego problemu i wysiłku można w każdej chwili zamienić workownicę na łyżkę uniwersalną lub inny sprzęt.

Przed jurorami z Targów Autostrada-Polska, stalowowolską workownicę docenili wojskowi ze służb inżynieryjnych. Dysponowali już workownicami, gdy przez Sandomierz i Tarnobrzeg przelewały się fale powodziowe. Nikt ze służb ratowniczych nie wiedział chyba wtedy, że kilkadziesiąt kilometrów obok stoją maszyny, zdolne zastąpić wyczerpanych ludzi walczących o wały przeciwpowodziowe. Trzeba mieć nadzieję, że gdy workownica „przeszła do cywila” zainteresują się nią nie tylko jurorzy kolejnych targów.

jam

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.