Oznakuj dom, uratuj swoje życie

Dla szybkości akcji ratunkowej fundamentalny wpływ ma sprawne odnalezienie adresu podanego w zgłoszeniu. Fot. Autor

MIELEC. Pogotowie bije na alarm. Ponad 80 proc. domów w powiecie ma złe oznakowanie.

Czas dojazdu karetką do wezwania decyduje często o tym, czy pacjent przeżyje. Ogromne znaczenie dla szybkości akcji ratunkowej ma sprawne odnalezienie przez ratowników adresu podanego w zgłoszeniu. Tymczasem ogromna większość domostw w powiecie mieleckim jest źle oznakowana. Problem potęguje zmrok, który zapada już o godz. 16.

Odpowiednie oznakowanie domów jest koniecznością, m.in. ze względu na to, że w ostatnim czasie w wielu wsiach domy powstają jak grzyby po deszczu, działki są dzielone na mniejsze, powstają nowe drogi. Nawet w ciągu kilku tygodni topografia danego obszaru może się zmienić, ale nie zawsze znajduje to odzwierciedlenie w oznakowaniu.

Są sytuacje, gdy liczy się każda minuta
– Nierzadko zdarza się, że domy leżą między zagajnikami, porozrzucane nieregularnie na dużym obszarze – mówi Paweł Pazdan, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. – Numery są za szybami i często pomiędzy kwiatkami, od strony podwórka, na domu za wysokim płotem, wśród roślinności albo nie ma ich wcale – dodaje Pazdan.

Ratownicy narzekają również na miasta, które teoretycznie powinny być oznakowane czytelnie, jak choćby Mielec. Spółdzielnie niestety często nie dbają o to. Nawet, jeśli na bloku jest tabliczka, to często zasłaniają ją drzewa i krzaki, a bywa i że po prostu… odpadnie.

– Trzeba sobie zdać sprawę, że są sytuacje, w których naprawdę liczy się każda minuta – podkreśla to lekarz Wojciech Burkot, specjalista anestezjolog, zastępca dyrektora pogotowia ds. lecznictwa. – Gdy karetka jedzie do osoby z dusznością, we wstrząsie anafilaktycznym, czy z zatrzymaniem krążenia, czas zmarnowany na poszukiwanie adresu może się okazać stratą nieodwracalną, która może kosztować kogoś zdrowie lub życie.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
bara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
bara
Gość
bara

Ciekawe to jest, że jakoś milicja, urząd skarbowy i zus nie mają takiego problemu i znajdą cię wszędzie.