Pacjenci bez dostępu do lekarza rodzinnego?

Podstawowa opieka zdrowotna to najtańszy element systemu ochrony zdrowia. Dobrze funkcjonuje, więc nie możemy dopuścić do jego zniszczenia - mówi dr Mariusz Małecki. Fot. Autor
Podstawowa opieka zdrowotna to najtańszy element systemu ochrony zdrowia. Dobrze funkcjonuje, więc nie możemy dopuścić do jego zniszczenia – mówi dr Mariusz Małecki. Fot. Autor

PODKARPACIE. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w odpowiedzi NFZ na zmniejszenie nakładów na POZ szykują potężny protest.

– Mamy dość głupich zarządzeń decydentów, psucia podstawowej opieki zdrowotnej, czyli czegoś, co działa najlepiej w ochronie zdrowia, źle działającego eWUŚ-ia i zabierania nam i tak niskiej stawki kapitacyjnej, która nie zmieniana jest od 6 lat. Dlatego szykujemy potężny protest, który mamy nadzieję wstrząśnie rządem, niestety na pewno odbije się na pacjentach – mówi dr Marek Krupowczyk, prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Doktor wyjaśnia, że lekarze rodzinni są zdeterminowani, bo stawka kapitacyjna musi im wystarczyć na wydatki związane z diagnozą i leczeniem pacjentów oraz spełnienie wyśrubowanych norm, chociażby dotyczących skomputeryzowania placówek. Podobne stanowisko prezentuje dr Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego Lekarzy Rodzinnych, które ma pod opieką ponad milion mieszkańców regionu. – Zmniejszenie finansowania przełoży się wcześniej czy później na obniżenie jakości i dostępności do diagnozy i leczenia – mówi.

Mogą nie podpisać kontraktów
Skąd taka determinacja lekarzy? Otóż konsultowany obecnie jest projekt zarządzenia, który, jeżeli wejdzie w życie w planowanym kształcie, sprawi, że od nowego roku z list kapitacyjnych POZ zostanie wykreślonych ok. 2,5 mln pacjentów świecących w elektronicznej ewidencji pacjenta na czerwono i uznanych obecnie za osoby nieubezpieczone. Dla wielu świadczeniodawców POZ może oznaczać to upadek, a dla wszystkich pozostałych cięcia w finansowaniu opieki.

– W ten sposób lekarz będzie miał mniej czasu, czyli będzie przyjmował mniej pacjentów, będzie mniej badań i recept refundowanych, co da kolejne oszczędności w NFZ – mówi dr Krupowczyk.

Lekarze nie widzą możliwości realizacji świadczeń POZ w takich warunkach, jak proponuje fundusz i próbują zainteresować tym wszystkie możliwe instytucje. – Na razie mamy spotkanie z poseł Skowrońską i mocno liczymy na jej wsparcie – mówi Małecki.

Wszystkie sondaże potwierdzają dobrą opinię o POZ wśród pacjentów. Działania NFZ zmierzają do tego, by POZ tę opinię utracił. – Żaden odpowiedzialny lekarz i świadczeniodawca nie zdecyduje się na podpisanie aneksu do umowy i być może powtórzy się sytuacja sprzed 10 lat – zapowiada Marek Krupowczyk.

NFZ: – Chcemy poprawić dostępność
– Propozycje przedstawionych zmian mają na celu poprawę dostępności i jakości opieki sprawowanej nad pacjentami w podstawowej opiece zdrowotnej w szczególności w zakresie wczesnego wykrywania i profilaktyki chorób. Dotyczą wprowadzenia elementów finansowania mieszanego świadczeń realizowanych przez lekarza POZ – dopłaty do porad patronażowych i bilansów zdrowia dzieci, porad profilaktycznych dla osób dorosłych; oraz przez pielęgniarkę POZ – dopłaty do porad patronażowych, opieki nad chorymi z ranami wymagającymi długotrwałego zaopatrywania, porad związanych z profilaktyką otyłości. – Stawka kapitacyjna na pacjenta rocznie wynosi 96 zł (bez względu na to czy pacjent nie przyjdzie ani razu, czy chodzi co miesiąc). Za opiekę nad chorym na cukrzycę czy choroby układu krążenia stawkę liczymy razy 3. Więcej też płacimy za dzieci i seniorów – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie. – Średnie efektywne stawki kapitacyjne również systematycznie rosną, w roku 2009 wynosiły 133,3 zł, w 2012 już 137,9 zł, w tym roku oszacowaną je na 139,2 zł.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
koala
koala
7 lat temu

W Australi lekarz kazdy jeden poczawszy do rodzinnego do specjalistow Bogwijakiej klasy i specjalnosci maja placone TYLKO od WYKONANEJ PORADY. Lekarz moze miec w swojej kartotece nawet milion pacjentow jednak dostaje wynagrodzenie TYLKO od wykonanej porady !!! Jezeli nie dopowiada mu cena jaka dostaje od Rzadu Australijskiego (Medicare) to PRZED udzieleniem porady musi powiadomic pacjenta ze ma doplacic okreslona kwote. Jezeli pacjent sie zgodzi to transakcja zostaje zawarta pomiedzy lekarzem a pacjentem. Lekarz NIE DOSTANIE nawet 1 centa od Rzadu Australijakiego lub pacjenta o ile nie bedzie porady lekarskiej lub innej czynnosci lekarskiej. Lekarz pracujacy w Szpitalu Publicznym dostaje wynagrodzenie… Czytaj więcej »

kasia
kasia
7 lat temu

Lekarz nienawidzi pacjenta ponieważ ten przeszkadza mu w kontemplowaniu swojej boskości .

madzia
madzia
7 lat temu

Jeszcze tym terrorystom XXI w. mało. Ubodzy biedactwa. Litości – jaka mozna mieć hipokryzję aby mówić to co mówia lekarze. Skandal.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Lekarze , w tym i „lekarze rodzinni „to ostatnia grupa mogąca wśród ludu pracującego i emerytów mieć powody do narzekania na niskie płace. I tyle!

Witek
Witek
7 lat temu

40 lat pracy
Etat 8 godz dziennie
3.900 zł brutto / średnia krajowa 3.700 zł /
2.600 na rękę

Kokosy !
Żyć można .Lekarz taki sam człowiek jak inni. Ale uczyć się nie ma za co. /dwa dni szkolenia 1.000 zł/. Wypoczywać nie ma kiedy bo się dorabia po nocach.
A jakoś leczenia jest jaka jest. Taka jakie wynagrodzenie i traktowanie zawodu lekarza przez obywateli w Polsce.

pacjent
pacjent
7 lat temu

kto widzial biednego lekarza?????? robimy ranking? moze jakies nazwiska? no ja osobiscie takowego nigdy w zyciu nie spotkalam a zyje juz sporo, zobaczmy jakie auta stoja pod przychodniami i szpitalami oczywiscie w zarezerwowanej strefie, zobaczmy w jakich domach mieszkaja, jak sie maja ich rodziny, gdzie spedzja wakacje???? i wszystko jasne

Witek
Witek
7 lat temu
Reply to  pacjent

Idź do okulistów to może coś zobaczysz więcej.

Bonifacy Krufka
Bonifacy Krufka
7 lat temu

NFZ będzie się w Piekle smażył!

John
John
7 lat temu

PO i PSL znalazła pieniądze z fotoradarów i z OFE Donald i cała reszta jest bardzo bogata, a i złoty ostatnio bardzo mocno się umocnił.

wjola
wjola
7 lat temu

Drodzy lekarze, skoro jest tak źle w POZ to dlaczego nie przyjdziecie do pracy do publicznych POZ – zarządzanych przez gminy, starostwa, województwa ? Wówczas nie obchodzi was żadna komputeryzacja, żadne wyśrubowane warunki, wy przyjmujecie pacjentów a w zamian dostaniecie co miesiąc wypłatę. Aha, już wiem, przecież nie po to uciekaliście z pacjentami z tych publicznych POZ aby teraz dzielić się z kimś pieniędzmi. Zawsze można zaoszczędzić na badaniach – nie kierując na nie pacjentów, tylko wypisać skierowanie do szpitala i niech się szpital martwi pacjentem i robi mu badania. Zawsze można robić lewiznę, tzn nie widząc pacjenta wypisywać mu… Czytaj więcej »

Witek
Witek
7 lat temu
Reply to  wjola

Wysił trochę mózgownicę. nie idź na fatfiznę. Pomysł zanim napiszemy jakąś głupotę.

wiesiek
wiesiek
7 lat temu

Spotkałem nie znanego mi lekarza rodzinnego mówił że chciał na urlop znaleźć kogoś na zastępstwo i nie mógł znaleźć.Pierwszy raz od 12 lat wniosek o rentę podpisywał mi Dr.Nauk Medycznych Ordynator szpitala przyjmował w przychodni.Orzecnik w ZUS skierował mnie na konsultacje do secjalisty prywatnej przychodni bo ordynator tytuł naukowy kupił sobie na odpuście.Ogólnie wniosek o rentę podpisał mi dwóch Dr.Nauk Medycznych jeden z Centrum Nowotworów w Warszawie.Ale dla pacjentów NFZ pieniędzy nie ma dla tego razem z ZUS mają na utrzymywanie prywatnych przychodni

Witek
Witek
7 lat temu
Reply to  wiesiek

Kup sobie tytuł i rób kasę na następny . Będziesz profesorem i będą Cię ludzie za twoja głupotę szanować :-)