Pacjenci chcą technografów dla wszystkich lekarzy

Przemęczony lekarz stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

PODKARPACIE. Historia lekarza, który zmarł w szpitalu podczas pełnienia dyżuru piątą dobę z rzędu wywołała debatę na temat przepracowania medyków.

Za ograniczeniem pracy medyków opowiada się 60 proc. Polaków. Postuluje to również Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przyznając, że zmęczony medyk jest niebezpieczny dla pacjenta. Tyle, że w realiach naszej ochrony zdrowia ograniczenie czasu pracy lekarzy oznacza jedno: ograniczenie dostępu do nich.

Na pytanie: czy należy wprowadzić ewidencję czasu pracy lekarzy na podobieństwo tachografów dla kierowców tirów 29 proc. przepytanych odpowiedziało zdecydowanie tak, a 31 proc “raczej tak”. “Raczej nie” powiedziało 19 proc. respondentów, a tylko 7 proc. było zdecydowanie przeciw tachografom. 14 proc. badanych nie miało na ten temat zdania. Badania przeprowadzono na grupie 800 Polaków w wieku 15-49 lat dla Newsweeka. – Pacjenci zdają sobie sprawę, że jeśli lekarz pracuje w kilku miejscach i jest przemęczony, to łatwiej może popełnić błąd. Tachograf jawi się im jako gwarancja lepszej opieki – tłumaczą socjologowie.

Związki też są na tak

OZZL wystąpił nawet do Minister Zdrowia z postulatem prawnego ograniczenia czasu pracy lekarzy. – Chodzi nam o to by lekarze nie pracowali kilka dób pod rząd, nie brali po kilkanaście 24 godzinnych dyżurów w miesiącu, żeby mieli prawo i czas na odpoczynek – mówi Zdzisław Szramik, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Podkarpaciu.

Utrudni dostępność do leczenia

Przy brakach niektórych specjalizacji lekarskich może jednak dojść do sytuacji, że nie uda się wtedy zabezpieczyć sprawnego funkcjonowania lecznic (obecnie lekarze pracują na etacie w jednym szpitalu, a w kilku, a nawet w kilkunastu na kontrakcie, który nie wliczany jest do godzin pracy). Niektóre oddziały szpitalne musiałyby pracować jak na ostrym dyżurze, bo przy ograniczonej obsadzie lekarskiej nie byłoby możliwości wykonywania planowych operacji. Część przychodni, w których lekarze przyjmują po pracy w szpitalu musiałyby zostać zamknięte.

Anna Moraniec

 

do “Pacjenci chcą technografów dla wszystkich lekarzy”

  1. manuss

    a co to takiego jest TECHNOGRAF ??????? nikt się nie zastanowił że coś takiego nie istnieje ?

  2. roman

    dobry pomysł- kierowcy mają- piloci samolotów też mają limity pracy a potem przerwa- to dlaczego i doktorom nie wprowadzić tego wynalazku

  3. aaa

    Skoro lekarzy jest za mało to dlaczego tak ciężko znaleźć im pracę? To nie brak lekarzy tylko sknerstwo.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.