Pacjenci: Za leki w większości płacimy podobnie, jak przed protestem

- Na szczęście dziś nie odczułem protestu lekarzy, ale byłem tylko u chirurga, nie wiadomo jaką receptę dostanę gdy pójdę po leki na przewlekłe choroby, na które cierpię – mówi Bronisław Jakubiec z Bratkowic (na zdj. z synem Janem). Fot. Autor

PODKARPACIE. Lekarze popierają protest pieczątkowy, ale… tylko połowicznie się doń przyłączyli.

Miało być wypisywanie recept na leki pełnopłatne nawet w publicznych placówkach służby zdrowia. Zapowiedzi medyków nie sprawdziły się jednak w praktyce. – Trafiają się i recepty z pieczątką “Refundacja leku do decyzji NFZ”, i pisane na receptach nie zawierających wszystkich wymaganych prawem rubryk, ale to pojedyncze egzemplarze i staramy się żeby pacjent, który z taką receptą trafił do apteki nie wychodził z niej bez leku. Wydajemy tańsze zamienniki, a jeżeli chory ma jeszcze zapas leku na kilka dni radzimy mu poczekać – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Pojedyncze recepty na pełnopłatne leki potwierdza farmaceutka z apteki usytuowanej obok Przychodni ZOZ-u nr 2 w Rzeszowie. Mówi jednak, że nie pochodziły one od lekarzy przyjmujących w ZOZ tylko od niepublicznych placówek.

Przyjęcia ani jednej nieprawidłowej recepty nie potwierdzają w aptece znajdującej się w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie. – Popieramy protest, bo jest słuszny, ale lekarze mają wiele wątpliwości moralnych, trudno skazać pacjenta chorującego przewlekle na kupno nierefundowanego leku. Jak koledzy będą postępować? Nie wiem, nie mam na razie skarg od pacjentów – mówi dr Witold Skręt, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w WZS w Rzeszowie.

Brak skarg potwierdza też Janusz Solarz, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zastrzega jednak, ze to dopiero początek protestu więc nie wie jaki będzie dalszy jego przebieg.

Ubezpieczony pacjent ma prawo do zniżki

Każdy pacjent, który dostanie receptę na leki pełnopłatne powinien zgłosić się do dyrektora danej placówki medycznej o wystawienie recepty z należną refundacją; – jeśli nie okaże się to skuteczne – niezwłocznie skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 (nr dla tel. komórkowych i stacjonarnych) czynnej pn.- pt. w godz. 9-21.

***

Protest lekarzy jest jak najbardziej słuszny. Przecież lekarze mogą być karani nawet za wypisanie leku zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą medyczną, ale nie zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi, do których nie mają dostępu – mówi dr Witold Skręt, z-ca dyrektora ds. lecznictwa w WZS w Rzeszowie. 

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments