Pacjenci zakładnikami w sporze między lekarzami a rządem

Jan Bury, szef klubu PSL: - Uważam, że lekarze to nie są święte krowy. W moim przekonaniu lekarz też powinien ponosić odpowiedzialność za to, jaką receptę wystawia. Inne recepty są dla zwykłych pacjentów, inne dla przewlekle chorych. Fot. Autor

PODKARPACIE. Do 13 stycznia protest “pieczątkowy” trwa, potem może zostać przerwany lub… zaostrzony.

– Obietnice premiera czy ministra zdrowia nie wystarczą, żaden komunikat prezesa NFZ nie ma mocy prawnej. Dlatego bez nowelizacji ustawy refundacyjnej i zmiany rozporządzenia w sprawie recept nie zawiesimy protestu pieczątkowego – mówi Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. – Jeżeli do końca tygodnia ministerstwo zdrowia będzie udawało, że coś robi nie tylko nie zawiesimy protestu, ale go zaostrzymy, np. odchodząc od publicznej służby zdrowia.

Podobne stanowisko prezentuje samorząd lekarski i zrzeszenie lekarzy rodzinnych. – Politycy już nie raz nie wywiązywali się z obietnic złożonych lekarzom. Czekamy na konkrety, a nie na deklaracje. Skoro nowelizację ustawy ws. zakazu sprzedaży dopalaczy można było przeprowadzić w ciągu 24 godzin, to samo można zrobić z ustawą refundacyjną – mówią lekarze, którzy domagają się wykreślenia z ustawy refundacyjnej jednego artykułu, który dotyczy karania lekarzy za wypisanie recepty refundowanej niezgodnie z uprawnieniami pacjenta, czyli m.in. pacjentowi nieubezpieczonemu. Chcą także zniesienia obowiązku wypisywania na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki.

Co to oznacza dla pacjenta?

Apteka, która zawarła z NFZ umowę na realizację recept refundowanych nie może odmówić realizacji recepty refundowanej z powodu braku na niej informacji o stopniu odpłatności lub identyfikatora oddziału NFZ – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w  Rzeszowie. – W przypadku braku na recepcie informacji o odpłatności leku występującego w kilku odpłatnościach – za najwyższą odpłatnością określoną w wykazie. W przypadku braku identyfikatora oddziału NFZ lek powinien zostać wydany po weryfikacji uprawnień pacjenta.

– Wydajemy lek za najwyższą odpłatnością według listy leków refundowanych, bo nie mając wglądu do historii choroby nie wiemy na jaką jednostkę chorobową został wypisany medykament, a od tego zależy wysokość odpłatności (ten sam lek może kosztować 3,2 zł przy jednym schorzeniu i nawet kilkaset zł przy innym). Zmienny stopień odpłatności dotyczy 230 leków na choroby przewlekłe – mówi Adam Gołębiowski, właściciel apteki ”PRO-MEDICA” w Rzeszowie.

 Chory zakładnikiem w sporze

Lekarze bronią się przed wpisywaniem na receptę odpłatności za leki, bo gdy się pomylą i chory dostanie lek ze zbyt dużą zniżką (a wykryje to NFZ), będą musieli zapłacić różnicę z własnej kieszeni. – Składając przysięgę Hipokratesa chciałam leczyć pacjentów, a nie wypełniać setki papierków co zabiera mi czas potrzebny na zbadanie czy przeprowadzenie wywiadu medycznego – mówi Anna Negacz, specjalista medycyny rodzinnej z Rzeszowa. – Walcząc o to walczymy także o pacjenta, bo o czas, który możemy mu poświęcić.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ZB
ZB
9 lat temu

Szanowna Pani redaktor Moraniec.
Prosze zapytać i opublikować :
1)p.Zdzislawa Szaramik, ilu lekarzy protestujacych członków OZZL, zainstalowało w swoich gabinetach prywatnych, kasy fiskalne?
2)Dyrektora Urzędu Skarbowego, co w tej sprawie (brak kas fiskalnych) zamierza robić, a może robi Urzad Skarbowy?

ZB
ZB
9 lat temu

Panie Szramik, i tak trzymać.Odejdzcie od publicznej słuzby zdrowia.Polska już dawno powinna wprowadzic standarty obowiazujace w innych krajach.A mianowicie, prowadzisz prywatna praktykę lekarską to won z publicznej służby zdrowia.Czy pacjentowi przychodzącemu do gabinetu prywatnego też pan przystawia „”pieczatkę” tzw.protestową? Proszę publicznie odpowiedzieć!!!Jest pan zwykłym hipokrytą!!! Co do wypowiedzi p.Burego.Szanowny panie kto głosował za taką ustawą? O ile pamięć mnie nie myli to tylko PO i PSL ,dlatego panowie z PSL-u przyczyniliscie się i przyczyniacie sie do powolnej eutanazji naszego społeczeństwa.To jest ROZBÓJ W BIAŁY DZIEN- tak lekceważyc spoleczeństwo to tylko moze rząd i jego koalicjant mianowicie PSL .Niekompetentna pani ,jak… Czytaj więcej »

L.k
L.k
9 lat temu

Pośle Bury,już raz się skompromitowałes baletami za cudze pieniądze i lepiej nie pokazuj się w TY .,gdyż PSL też ponosi odpowiedzialność za chory rząd wyzyskujący swoich obywateli.