Pakiety deregulacyjne, czyli by przedsiębiorcom żyło się lepiej

W ostatnim rankingu państw przyjaznych biznesowi ogłaszanym corocznie przez Bank Światowy nasz kraj znalazł się na 70. miejscu – m.in. za Litwą i Białorusią

Kraj biurokracji – tak można określić naszą ojczyznę. Jednak w dodatnim czasie uchwalono konkretny projekt ustawy, który usunie liczne prawne i urzędnicze bariery, z jakimi codziennie muszą się mierzyć działający w Polsce przedsiębiorcy. O czym mowa? O pakietach deregulacyjnych.

Wprawdzie prace nad pierwszym pakietem trwały aż 3 lata, jednak część zmian, które zawiera, udało się wprowadzić już w życie. Natomiast Drugi pakiet deregulacyjny znajduje się obecnie na etapie prac rządowych i trudno tu na razie mówić o konkretnych rozwiązaniach. Jednak ma być przyjęty w formie projektu ustawy pod koniec I kwartału 2011 r. Warto więc zrozumieć istotę pakietów deregulacyjnych i odkryć, jakie ułatwienia dla przedsiębiorców są przewidywane w najbliższym czasie.

Ograniczenie barier administracyjnych

Zaświadczenia zostały zastąpione oświadczeniami. Przedsiębiorcy nie muszą już składać dokumentów o numerze REGON lub NIP. Wystarczy, że dostarczą pisemne oświadczenie.
Również nie trzeba będzie składać oryginałów świadectw, dyplomów czy aktów stanu cywilnego. Każdy będzie mógł, zamiast zaświadczenia, przedstawić oświadczenie o niekaralności. Oświadczenia wystarczą, by powiadomić urzędy o tym, że nie ma się zaległości wobec ZUS czy urzędów skarbowych. Zmniejszona zostanie również liczba wymaganych zezwoleń, pozwoleń, licencji oraz podobnych instrumentów administracyjnej reglamentacji.

Spółka kapitałowa

Jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli przekształcić swoje przedsiębiorstwa w jednoosobowe spółki kapitałowe. Takiej spółce będą przysługiwać wszystkie prawa i obowiązki, jakie miał przedsiębiorca, a jednocześnie spółka przejmie zezwolenia, koncesje oraz ulgi przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem (tego typu sukcesja nie obejmie jedynie praw i obowiązków wynikających z prawa podatkowego).

Faktury elektroniczne bez kosztownego podpisu

Dokumenty i informacje z Krajowego Rejestru Sądowego będą dostępne w sieci, a faktury elektroniczne nabiorą takiej samej wartości jak papierowe. Co więcej, nie będą wymagać kosztownego elektronicznego podpisu. Ponadto spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie można rejestrować przez Internet w ciągu zaledwie 24 godzin.
Natomiast notariuszy obejmie obowiązek przechowywania elektronicznych nośników danych (np. płyty CD). Podobny obowiązek obejmie też komorników.

Inne udogodnienia

Najważniejszą z przygotowanych nowości jest możliwość zawieszenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej na okres od miesiąca do 2 lat. Inną ważną zmianą jest wprowadzenie tzw. domniemania uczciwości podatnika, która zakłada, że w razie zaistnienia podejrzenia, iż doszło do naruszenia prawa, obywatel nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji tych podejrzeń, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu. Podatnik nie jest więc zobowiązany np. do zapłaty podatku, na podstawie ostatecznej decyzji organu pierwszej instancji. Warto również zaznaczyć, że wprowadzono możliwość leasingu konsumenckiego dla osób fizycznych oraz zmniejszono kary dla podmiotów zbiorowych i wprowadzono ograniczenie, iż kara nie może być wyższa niż 3 proc. przychodu osiągniętego w roku obrotowym, w którym dokonano czynu zabronionego.

Omawiając zmiany ujęte w pierwszym pakiecie, warto też wspomnieć o dopuszczeniu sprzedaży napojów alkoholowych (do 4,5 proc.) w bufetach i wagonach restauracyjnych pociągów krajowych. Akurat ta zmiana nie dotyczy bezpośrednio przedsiębiorców jednak czasem i oni pociągami podróżują…

Karina Kaszowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
9 lat temu

a kiedy pomyśli polski rząd o pracownikach fizycznych w tym ciekawym kraju jakim jest Polska ?