Palenie uzależnia jak narkotyk

Osoby niepalące mogły zmierzyć ciśnienie krwi, palące dodatkowo zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Światowy Dzień Bez Tytoniu minął na działaniach prozdrowotnych.

Podczas palenia tytoniu nikotyna uzależnia niemal tak szybko i skutecznie jak gdyby była podawana dożylnie. Uzależnienie od tytoniu to przewlekła choroba wymieniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób jako zaburzenie psychiczne i zaburzenie zachowania spowodowane paleniem. Palenie powoduje wiele chorób przewlekłych, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę obwodowych naczyń krwionośnych, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zaburzenia płodności.

W budynku POW NFZ w Rzeszowie w ramach profilaktyki palacze mogli sobie zbadać poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a wszyscy inni zmierzyć ciśnienie krwi. Skorzystało z tego kilkadziesiąt osób załatwiających swoje sprawy w funduszu. Pracownice rzeszowskiego sanepidu informowały także o szkodliwości palenia i instruowały jak skutecznie je rzucić, rozdawały też ulotki na ten temat.

Kampania antynikotynowa powinna trwać cały rok
Informacje o szkodliwości palenia trafią następnie do szkół i placówek służby zdrowia. Wszystko po to, by uświadomić jak niebezpieczne dla zdrowia jest palenie tytoniu (według Głównego Inspektoratu Sanitarnego do nałogowego palenia tytoniu przyznaje się aż 9 mln Polaków w wieku 15 i więcej lat). Szacunki epidemiologiczne pokazują, że w 2000 roku palenie tytoniu było przyczyną około 69 tys. zgonów w Polsce, z czego około 43 tys. stanowiły zgony przedwczesne (w wieku 35-69 lat). Z powodu palenia tytoniu Polacy w średnim wieku tracili około 22 lat życia, a starsi (w wieku 70 i więcej lat) – 9 lat.

Anna Moraniec

do “Palenie uzależnia jak narkotyk”

  1. clonx

    palenie tytoniu jest gorsze od narkotyków i nie rozumiem dlaczego się wprost o tym nie powie zamiast zarabiać na akcyzie.
    miałem bogate doświadczenia z różnymi narkotykami – jakoś dzisiaj nie odczuwam potrzeby sięgania po nie, natomiast bez papierosa zwyczajnie nie wytrzymam….

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.