Paliwa znów podrożały

- Uważam, że ceny paliw są stanowczo za wysokie - denerwuje się Janusz Trojanowski, taksówkarz z Rzeszowa. – Nie długo nacieszyliśmy się ostatnią obniżką ceny poniżej 5 zł za litr.

PODKARPACIE. Koncerny zarobią na nas 3 mln zł dziennie.

Ceny paliw znów poszybowały do góry. Orlen i Lotos znów zmieniły stawki hurtowe, co już dało się zauważyć na stacjach benzynowych. Skończyło się wiec tankowanie litra zwykłej benzyny za mniej niż 5 zł.

Koncerny usprawiedliwiają się wzrostem kursu dolara i zachowaniem globalnego rynku paliw. Tylko, że kierowców średnio to interesuje. Zdenerwowali by się pewnie bardziej, gdyby wiedzieli ile pieniędzy zbijają na marży hurtowej obydwie polskie petrochemie.

Ile mają marży?

Rafinerie pilnie jednak strzegą ile kosztuje je wyprodukowanie litra benzyny czy oleju napędowego. Tym samym nie wiadomo jak dużo w cenie hurtowej paliwa jest marży producenckiej. Przed podwyżką po odliczeniu od ceny hurtowej: akcyzy, VAT-u i opłaty paliwowej otrzymywaliśmy kwotę 1,5 zł za litr. Właściciele stacji sugerowali, że w tej wartości nawet 30–40 groszy to marża koncernu.

3 mln zł dziennie

Można jednak dość łatwo policzyć zysk za podwyżkę nawet o 1 grosz ceny hurtowej. W Polsce mamy zarejestrowanych około 23-24 mln samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych, dostawczych i autobusów. Na gazie jeździ niespełna 4 mln, pod dystrybutory z olejem napędowym i benzyną podjeżdża więc 20 mln pojazdów. Przypuśćmy, że każde z tych aut spali dziennie tylko 2 litry paliwa, co daje zużycie 40 mln w ciągu doby. Samo więc podwyższenie ceny hurtowej o jeden grosz daje koncernom dodatkowe 400 tys. zł dziennie. Skoro wiemy, że hurtowa cena poszła w górę o 7-8 groszy dodatkowy zysk obydwu koncernów wyniesie prawie 3 mln zł dziennie.

Artur Getler

do “Paliwa znów podrożały”

  1. xyz

    PiS w takiej sytuacji (baryłka była po 150$) obniżył akcyzę. Co zrobi PO????? ;-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.