Paliwowa kiełbasa wyborcza się skończyła?

PODKARPACIE. Od wtorku ceny hurtowe paliw poszybowały w Polsce do poziomu jakiego jeszcze nie widzieliśmy.

„Historyczna” podwyżka uderza po kieszeni kierowców z rozpaczą patrzących na cenowe słupki na stacjach benzynowych, na których ceny zmieniają się dosłownie na ich oczach. Zmieniają się na niekorzyść, bo wraz ze wzrostem ceny hurtowej do góry pójdzie oczywiście cena w detalu. Podsumowując: Kierowco! Płać i płacz, bo jeździć na czymś musisz.

Co ciekawe ceny paliw zaczęły spadać na miesiąc przed wyborami. A zaraz po wyborach poszybowały do góry do rekordowego poziomu. Na dużych stacjach sieciowych za litr bezołowiówki  (Pb95) zapłacimy już ponad 5,30 zł. Na mniejszych stacjach jest jeszcze gorzej. Olej napędowy jest obecnie niewiele tańszy bo zaledwie o 3-4 grosze na litrze. Wszystko za sprawą hurtowego szoku cenowego jaki zafundował nam Orlen. Od wtorku koncern w hurcie sprzedaje Pb95 po 5,17 zł za litr. Z kolei olej napędowy w hurcie właściciele stacji kupują od Orlenu po 5,21 zł za litr.

Tanie tankowanie w wybory

Ceny  paliw od kilku miesięcy systematycznie rosły. Pod koniec wakacji mieliśmy obniżkę, która sprowadziła ceny benzyny i diesela poniżej psychologicznej granicy 5 zł.  za litr. Od połowy września tankowaliśmy po 5,10 za litr a końcem września po blisko 5,20. Nagle na dwa tygodnie przed wyborami cena na stacjach spadła do około 5,10 zł za litr benzyny po to by zaledwie na tydzień po wyborach parlamentarnych zaskoczyć wszystkich niespotykaną wysokością przeszło 5,30 zł za litr Pb95.

Wyborcza kiełbasa?

Nasuwa się pytanie, czy nagła obniżka będąca anomalią od dotychczasowego trendu cenowego nie była zagrywką wyborczą. W końcu Skarb Państwa posiada udziały w PKN Orlen. Sam koncern od miesięcy konsekwentnie twierdzi, że ceny ustalane są na podstawie obserwacji rynków światowych. W każdym razie zbieżność ruchu cenowego z kampanią wyborczą jest widoczna, chociaż być może niezamierzona.

Artur Getler

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
9 lat temu

A teraz ręka do góry kto głosował na PO i PSL… ;-)