Paliwowe kłamstwo

Czy we wrześniu cena benzyny przebije 6 zł? Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Benzyna nie powinno drożeć.

Paliwo po 6 zł za litr, to coraz bliższa rzeczywistość, ale wcale nie powinno tak być.  Rynek wcale nie dyktuje tak drastycznej podwyżki. Ponadto ceny paliw w Polsce były sztucznie sterowane przez polityków przed i po Euro 2012 roku. Dlaczego? Bo wystraszyli się protestów.

Tuż przed mistrzostwami w piłce nożnej paliwo, zwłaszcza benzyna zbliżyły się do granicy cenowej 6 zł za litr. Wtedy zaczęli protestować kierowcy, którzy skutecznie sparaliżowali ulice i stacje benzynowe. Chwilę później ceny zaczęły spadać i osiągnęły bardziej strawny poziom poniżej 5,5 zł. Protestującym wydawało się, że coś osiągnęli. To był błąd. Zaraz po Euro 2012 paliwa znowu zaczynają drożeć. Przypadek?

Raczej nie gdyż Skarb Państwa jest udziałowcem w obydwu polskich koncernach paliwowych, które mają monopol na sprzedaż paliwa w hurcie, a tym samym na kreowanie ceny. Rząd już nie obawia się protestów kierowców, bo zagraniczni goście po Euro wyjechali i wstydu nie będzie. Można wiec znów zacząć przykręcać śruby kierowcom i podnosić ceny.

Podwyżki w Polsce zazwyczaj są motywowane tym, że drożeje ropa i dolar. Od kilku dni paliwa znowu drożeją, a Polakom wmawia się, że to wszystko przez drożejącą ropę, a ta drożeje bo na Bliskim Wschodzie znowu grozi konflikt zbrojny. Ropa drożeje to fakt, tyle, że Polacy kupują rosyjską ropę płacąc dolarami, a te z kolei tanieją, co w obrocie ropą powinno być dla Polski korzystne, ale wcale nie jest.

Oto przykład: w styczniu ropa kosztowała tyle ile dziś, a dolar był droższy. Natomiast gotowe paliwa były w styczniu 45 – 50 groszy tańsze niż dziś! Dziś ropa kosztuje tyle co na początku roku, a dolar wciąż tanieje. Zupełnie nieuzasadnione jest to, że za paliwa płacimy pół złotego więcej niż na początku roku.

***

Coraz trudniej dopatrzyć się jakiejkolwiek logiki w ustalaniu cen paliw. A gdy nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Konkretnie zaś o pieniądze kierowców, które można wyciągnąć im z kieszeni bo w końcu tankować muszą.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
xyz
xyz
8 lat temu

By żyło się lepiej, IM wszystkim… :-(

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

dane z godz. 8.49 dzisiaj
lekka ropa WEST Texas Intermediate z dostawą na X/2012 – giełda NYMEX N.York za baryłkę – 95,34 dol.
Brent- na X/2012 – giełda ICE -Futures EUROPE w Londynie za baryłkę – 112,27 dol.
resztę sobie można policzyć.[ przypomnę że 1 baryłka brytyjska to – 163,6416 litra a 1 baryłka ropy naftowej to – 158,96832 litra i że 1 kg . ropy naftowej to 0,84 kg.]