„Pan Tadeusz” wróci do domu

Rękopis „Pana Tadeusza” będzie można zobaczyć w Zamku Dzikowskim w dniach od 23 do 25 marca br. i można się spodziewać, że w tych dniach muzeum będzie obchodzić prawdziwe oblężenie. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Rękopis Mickiewiczowskiej epopei narodowej będzie można zobaczyć w Tarnobrzegu.

Wywieziony z Zamku Dzikowskiego 80 lat temu rękopis „Pana Tadeusza” znów będzie można zobaczyć w Tarnobrzegu. Dzieło Adama Mickiewicza będzie udostępnione zwiedzającym przez trzy dni już w przyszłym tygodniu. Historia rękopisu związana jest nierozerwalnie z Zamkiem Dzikowskim, bo to właśnie w zgromadzonych tu zbiorach Tarnowskich, narodowa pamiątka przebywała przez 10 lat. Przypomnijmy, manuskrypt trafił do Dzikowa w roku 1929, kiedy to Jan Zdzisław Tarnowski kupił go za sumę 60 tysięcy złotych od Hieronima Jana Tarnowskiego z Rudnika, swego stryjecznego brata. Wspomniany Hieronim odziedziczył „Pana Tadeusza” po swoim ojcu, Stanisławie Tarnowskim, profesorze i rektorze UJ, który został właścicielem manuskryptu w 1871 roku, odkupiwszy go od spadkobierców Adama Mickiewicza za kwotę 5000 franków. To właśnie za sprawą Profesora, rękopis zyskał ozdobną szkatułkę, w której go odtąd przechowywano. Została wykonana na zamówienie w 1873 roku przez lwowskiego artystę Józefa Brzostowskiego.

We wrześniu 1939 roku, w obliczu rozpoczynającej się wojny, Artur Tarnowski, ostatni dziedzic Dzikowa zdeponował autograf „Pana Tadeusza” w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie. Po wojnie decyzją najwyższych władz rękopis pozostał dalej w zbiorach „Ossolineum”. W 1999 roku, najstarszy syn Artura, Jan Artur Tarnowski, po odzyskaniu praw do „Pana Tadeusza”, po części sprzedał, po części darował go Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich we Wrocławiu, w zbiorach którego znajduje się do dziś.

Rękopis będzie można obejrzeć w dniach od 23 do 25 marca br. w Zamku Dzikowskim, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

mrok

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o