Panie Ferenc, gdzie dom kultury?

RZESZÓW. Mieszkańcy Załęża obawiają się, że miasto chce sprzedać budynek starej szkoły

– Prezydent Ferenc złamał daną nam obietnicę – skarżą się mieszkańcy osiedla Załęże. – Na spotkaniu z nim usłyszeliśmy, że budynek starej szkoły po remoncie zostanie przekazany na Osiedlowy Dom Kultury. Tymczasem prezydent nikogo nie pytając przeniósł dom kultury do nowej szkoły, a opustoszały budynek starej niszczeje. Boimy się, że zostanie sprzedany.

– Do stycznia tego roku całość zajęć dzieci i młodzieży oraz wszelkie imprezy kulturalne odbywały się w Domu Strażaka, które jest centrum naszego osiedla – relacjonuje pani Maria, mieszkanka osiedla Załęże. – Niestety, niedawno pan prezydent podjął ustną decyzję, którą przekazał swoim dyrektorom, iż całość zajęć domu kultury ma być natychmiast przeniesiona do nowo oddanej szkoły podstawowej.

Według mieszkańców, postawiło to tamtejszego dyrektora w trudnej sytuacji, ponieważ nowa szkoła nie dysponuje odpowiednimi pomieszczeniami. – Zaskoczeni decyzją pana prezydenta, zadajemy pytanie czym jest ona podyktowana – mówi pani Maria. – Co gorsza, już zapowiedziane są rezygnacje z wielu zajęć dzieci i młodzież, a w ten sposób ograniczony zostanie rozwój kultury na naszym osiedlu.

Niech prezydent się wytłumaczy

Mieszkańcy domagają się wyraźnej decyzji prezydenta na piśmie będącym odpowiedzią na monity wysyłane przez Radę Osiedla Załęże. Chcą też wyraźnego opowiedzenia się Tadeusza Ferenca co stanie się z budynkiem dotychczasowej szkoły, którą mieszkańcy chcą przeznaczyć na Osiedlowy Dom Kultury. – Jeśli nie będzie użytkowany, zacznie niszczeć – mówią ludzie. – Z tego co słyszymy w tym roku w budżecie nie zaplanowano żadnych środków na jego remont. Boimy się, że prezydent ma już cichy plan jego sprzedaży.

O problemie mieszkańców Załęża poinformowaliśmy radnych, którzy obiecali pomoc w tej sprawie.

Komentarz

Jerzy Cypryś (PiS), przewodniczący Komisji Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi i Organizacjami Pozarządowymi Rady Miasta:

– Sprawie należy się dokładnie przyjrzeć. Każde osiedle powinno posiadać własną infrastrukturę edukacyjną i kulturalną: szkoły, domy kultury, boiska. Takie są też oczekiwania mieszkańców włączonych osiedli, takich jak Załęże. Ponieważ problem dotyczy również budynku nowej szkoły, zainteresuję nim Komisję Edukacji. Trzeba sprawdzić jakie jest najlepsze rozwiązanie w tym wypadku. Ważne jest, by majątek gminy był wykorzystywany w optymalny sposób.

Drugi problem to sprawa obietnic prezydenta. Nauczyłem się już podchodzić do nich z dużą ostrożnością, na przykładzie Drabinianki, gdzie miała powstać nowa szkoła, a teraz okazuje się, że jej nie będzie.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
enrika
enrika
9 lat temu

gdzie dom polski