Panowie, macie mocno cherlawe plemniki

Badania laboratoryjne pokazują, że na wigor i sprawność nasienia, podobnie jak na serce, dobrze wpływa dieta śródziemnomorska oparta na wielonienasyconych kwasach tłuszczowych. Fot. Mateusz Martyna

KRAJ. PODKARPACIE. Co piąta polska para ma problemy ze spłodzeniem dziecka. W 50 proc. z winy mężczyzn.

Nasienie Polaków ledwo mieści się w normach wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (39 mln plemników w nasieniu z jednej ejakulacji), alarmuje prof. Maciej Kurpisz, genetyk z Polskiej Akademii Nauk. W spermie badanych przez niego panów znajdowało się zaledwie 40-50 mln plemników. I to w całym wytrysku, podczas gdy np. u przodujących pod względem jakości spermy Kanadyjczyków jest to 60 mln plemników w jednym mililitrze nasienia!

Według profesora problemem jest nie tylko liczba, lecz także jakość plemników. Te w nasieniu polskich mężczyzn są wyraźnie mniej ruchliwe, niż powinny być. Słowem jest ich mało i są mocno cherlawe.

Być może to właśnie jedna z przyczyn epidemii niepłodności wśród Polaków. Lekarze szacują, że co piąta polska para ma problemy ze spłodzeniem dziecka. Do niedawna powszechne było przekonanie, że to przede wszystkim kobieta powinna się leczyć. Mężczyzna często nawet nie trafiał do lekarza. A tymczasem lekarze zajmujący się niepłodnością przyjmują obecnie, że tak zwany czynnik męski występuje u około 50 proc. par ze stwierdzoną niepłodnością, w tym w 30 proc. przypadków problem leży wyłącznie po stronie mężczyzny.

Co szkodzi plemnikom?

Brak ruchu, szkodliwe warunki pracy, zła dieta wysokotłuszczowa, a także niektóre leki lub przegrzanie jąder (nadużywanie gorących kąpieli i sauny), stres.

Co im nie szkodzi?

Większe spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które występują w tłustych rybach morskich, siemieniu lnianym, orzechach i niektórych olejach roślinnych, jak rzepakowy, wpływa korzystnie na morfologią plemników. Okazuje się, że dieta śródziemnomorska oparta na wielonienasyconych kwasach tłuszczowych jest zdrowa nie tylko dla układu sercowo-naczyniowego, ale korzystnie wpływa na wigor i sprawność  nasienia. – Niezdrowy tryb życia, czyli palenie papierosów, picie alkoholu, okazjonalne zażywanie narkotyków, nadwaga, nie ma wpływu na plemniki ogłosili brytyjscy uczeni.

***

Biorąc po uwagę z jakim zainteresowaniem naukowcy pochylili się nad spermą możemy wkrótce oczekiwać nowych rewelacyjnych odkryć.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
AGAMEMNON
AGAMEMNON
8 lat temu

NO I CO? POTRZEBA WOJNY? NIE !- WYSTARCZY ABY AGENCI OBCEGO ZABORCZEGO PANSTWA ZMUSILI NAS DO SPOZYWANIA PSIEGO JADLA Z TANICH SKLEPOW. „JEDZENIE” TO TO NIC INNEGO JAK TRUCIZNA I WYKANCZALANIA! POLSK GINIE!

czytelniczka
czytelniczka
8 lat temu

W polsce wszystko jest cherlawe.

zgrzyt
zgrzyt
8 lat temu

Czyli kastracja psychiczna – dokonywana przez mamy, żony, córki i kochanki.

czytelnik Nowin
czytelnik Nowin
8 lat temu

Niedozywione toto, przepite i przydymione smierdzcym ukrainskim tytoniem.