Państwo chce niepełnosprawnych pozbawić pracy!

Luiza Wolak, dyrektor i współwłaściciel zakładu pracy chronionej Karabela uważa, że najgorsze w całej tej sytuacji jest to, że ustawa ma wejść w życie już od stycznia przyszłego roku. Fot. Paweł Bialic
Luiza Wolak, dyrektor i współwłaściciel  przedsiębiorstwa Karabela uważa, że najgorsze w całej tej sytuacji jest to, że ustawa ma wejść w życie już od stycznia przyszłego roku. Fot. Paweł Bialic

KRAJ, PODKARPACIE. „Wspaniały prezent” ekipy rządzącej dla najsłabszych obywateli.

Drastyczne zmniejszenie dofinansowania w zakresie dopłat do zatrudnienia osób niepełnosprawnych – to najnowszy projekt rządu, który jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Jest to projekt ustawy okołobudżetowej, czyli takiej, która ma poprawić budżet. Tyle tylko, że tak wcale nie musi być, a na pewno nie da się ukryć, że jest to zagrożenie dla dalszego funkcjonowania osób niepełnosprawnych na rynku pracy, jak również dla funkcjonowania zakładów pracy chronionej, które z dnia na dzień zostaną pozbawione znacznej części dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Efektem tej ustawy będzie to, że pracodawcom nie będzie się już opłacało zatrudniać niepełnosprawnych.

W zakładach pracy chronionej osoby poważnie chore, z tzw. znaczną i umiarkowaną dysfunkcją bardzo często stanowią ponad 50 procent całego stanu zatrudnienia. Jeśli stracą tu pracę, ich szanse na znalezienie zatrudnienia gdzie indziej są niewielkie, a w zasadzie żadne. Tymczasem już w styczniu realnie grozi im utrata pracy.

Luiza Wolak, dyrektor i współwłaściciel przedsiębiorstwa Karabela, zatrudniającego wielu niepełnosprawnych, uważa, że najgorsze w całej tej sytuacji jest to, że ustawa ma wejść w życie już od stycznia przyszłego roku. – Przecież to absurd! Jak można coś takiego robić w tak szybkim tempie. Przecież zakłady pracy chronionej mają podpisane umowy z niepełnosprawnymi na jakiś dłuższy czas, a tymczasem będą ich musiały zwolnić praktycznie z dnia na dzień. Pomijając już aspekt finansowy, czyli straty firmy, jest tu jeszcze aspekt humanitarny – osoby niepełnosprawne zamiast pracować i czuć się potrzebnymi, masowo zasilą szeregi bezrobotnych – mówi Luiza Wolak.

Rząd jak zwykle nie policzył
Po co rząd chce zmienić coś, co funkcjonuje w miarę dobrze? Otóż twierdzi, że dotychczasowe dopłaty były niewspółmiernie duże w porównaniu z efektami i że niektóre zakłady pracy chronionej mają nieuprawnione zyski. Tymczasem wygląda na to, że nikt z rządu nie policzył, ile osób straci pracę i ile z nich będzie wymagało pomocy opieki społecznej i kto zatrudni tych, którzy mają poważne dysfunkcje.

Dlatego Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zachęca pracodawców oraz niepełnosprawnych do wzięcia udziału w akcji „Broń swojego miejsca pracy – wyślij swój protest” i w całym kraju organizuje też spotkania. Jedno z nich jest zaplanowane w najbliższy poniedziałek w Rzeszowie, w Urzędzie Marszałkowskim o godz. 10. Zaproszeni zostali na nie posłowie wszystkich opcji politycznych – ciekawe, czy zjawią się posłowie koalicji rządzącej i co będą mieli do powiedzenia niepełnosprawnym.

Krzysztof Propolski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
7 lat temu
Beata
Beata
7 lat temu

PAŃSTWO POWINNO CAŁKOWICIE ZLIKWIDOWAĆ DOPŁATY DLA TEGO TYPU FIRM .BO TO NIE SĄ FIRMY PRACY CHRONIONEJ TO FIRMY KTÓRE WYKORZYSTUJA LUDZI .TO NIE LUDZIE NIEPEŁNOSPRAWNI DOSTAJA PIENIĄDZE ALE PRACODAWCY SIĘ DORABIAJĄ KOSZTEM TYCH BIEDNYCH LUDZI TO JEST ZMUSZANIE LUDZI DO KOMBINACJI CHCESZ PRACOWAĆ ZAŁATW SOBIE GRUPĘ NAJLEPIEJ DRUGĄ I JESZCZE JEDNO MUSISZ PRZYGOTOWAC SIE DO NIEZŁEJ HARÓWKI BO W TYCH FIRMACH NIE MA LEKKOWIEM CO MÓWIĘ BO MAM KILKA ZNAJOMYCH KTÓRZY PRACOWALI I CO NIEKTORZY JESZCZE PRACUJĄ W TAKICH FIRMACH

Marek
Marek
7 lat temu

Dlaczego niepełnosprawny ma pracować w ochronie i to jeszcze z bronią , pracodawca bierze kasę dwa razy raz za pracownika z PEFRONU i drugi raz od firmy której świadczy usługi ochroniarskie-czyli ma pracownika za darmo. Znam pracownika z grupą I który siedzi w domu i pracodawca każe mu siedzieć w domu i płaci mu 1000 zł bo za niego bierze dużo więcej i go nie zwolni.

jan
jan
7 lat temu

Państwo chce pozbawic dotacji ZAKŁAZDOW by na rynku działały jak inne firmy.

Pracownicy będa dalej pracowali – co ma powiedzie pracodawca bez dotacji – też ma zwalnia pracowników

jan
jan
7 lat temu

Szanowni państwo (ZPChr)
czas prowadzic NORMALNĄ działalnośc jak jak zdecydowana większośc firm.

DLACZEGO DOFINANSOWANIE JEST DLA FIRMY – a NIE DLA PRACOWNIKA niepełnosprawnego – którego zatrudniła by każda firma a nie tylko ZPCHr.

Popieram likwidacje dopłat do ZPChr.
Jestem za dopłata dla konkretnego pracownika ( niepełnosprawnego) przez co Każdy pracodawca uzyskał by tańszego pracownika, przybyło by miejsc pracy i było by jako tako sprawiedliwie.

cielak
cielak
7 lat temu

Tych pieniedzy nawet nie oglądali niepełnosprawni – to były pieniadze dla właścicieli zakładów, którzy zbijali /na zdechlakach lub kombinatorach z grupą/ majątki !

Dobrze, że ta patologia wreszcie się skończy !!!

Dodatek powinien mieć rencista a nie kapitalista. Rząd Kaczyńskiego rozpoczął ten chory preceder obniżając podatki najbogatszym !!!
Dobrze, że przyjazne państwo zaczyna wreszcie reagować na patologie

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  cielak

Czy ty cielaku miałeś po ocieleniu dwie głowy, czy pięć nóg?. Wyglada na to że po ludzku umiesz mówić tylko w Wigilie Bożego Narodzenia?.

cielak
cielak
7 lat temu
Reply to  Ambroży

Ambroży – wszyscy wiemy, ze bronisz PiSu jak Rejtan i jestes za obniżka podatku dla najbogatszych – tak jak zarządził Twój pryncypał Kaczyński (wtedy kiedy był u władzy)

Jesteś za obniżką podatku najbogatszym – to przyznaj się, a nie wysmiewaj sie z moich pięciu nóg !
myślisz, ze jesli rozmydlisz to wszyscy zapomną co robił PiS kiedy doszedł do władzy …?!

Iwona
Iwona
7 lat temu

Moja mama jest osobą niepełnosprawna i pracuje w zakładzie pracy chronionej. Ciekawe co nasi politycy zaproponuja takiej osobie, która ma prawie 60 lat. Do pracy do Niemiech lub Anglii??? A młodzi też bez umów o pracę, tylko na zleceniach…

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

kolejne posunięcie aby zgodnie z analizą ONZ / Global Age Watch i Human Capital Index – zostało nas w 2100 roku – 16 milionów
– chorzy/ starzy/ niepełnosprawni/ inwalidzi/ ułomni – szybko padli i nie przeszkadzali.

Elwira
Elwira
7 lat temu

Fakt jest taki, że pracodawcy zrobili sobie źródło utrzymania z dofinansowań do osób niepełnosprawnych, Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nadal są dyskryminowane, ponieważ pracodawca dostaje dużo mniej za taką osobę, nie liczy się człowiek, tylko to jaki ma stopień niepełnosprawności.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  Elwira

Elwiro – masz całkowitą rację !. Jest to celowa robota rządu , żadna tajemnica i znakomite rozwiązanie szczególnie dla grup wojskowych i policji przechodzących po kilkunastu latach pracy na emerytury, otrzymujących grupy inwalidzkie w wielu wypadkach bezpodstawnie!.