Państwo sprawdzi z kim mieszkasz

KRAJ, PODKARPACIE. Od 1 kwietnia do 30 czerwca przeprowadzony będzie Narodowy Spis Powszechny

Od 1 kwietnia nasze domy i mieszkania będą odwiedzać rachmistrzowie, którzy zapytają między innymi z kim mieszkamy i ile zarabiamy. Tego dnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jeżeli ktoś odmówi udzielenia takich informacji zostanie ukarany grzywną, a gdy przekaże dane niezgodne ze stanem faktycznym pozbawiony będzie wolności do 2 lat.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, obowiązkowy spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne i to na dwóch rodzajach formularzy. Pełne ma zawierać 16 pytań, reprezentacyjne średnio 60, a może nawet 100. W ramach spisu zebrane będą dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną, migracje wewnętrzne i zagraniczne, niepełnosprawność, wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny oraz charakterystykę mieszkań i budynków.

Palmtopy zamiast papieru

Spis powszechny będzie pierwszym od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ostatni został przeprowadzony w 2002 roku. Wtedy rachmistrzowie dane spisywali na papierze, teraz będą używać palmtopów (małych przenośnych komputerów osobistych, mniejszych od laptopa). Spis potrwa do 30 czerwca. Wcześniej, między 1 a 17 marca rachmistrzowie przeprowadzą obchody obwodów spisowych, zweryfikują i ewentualnie uzupełnią swoje dane.

Można przez Internet

Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy bez wyjątku. Wystarczy zalogować się na stronie internetowej i po wykonaniu procedury uwierzytelniającej uzyskać dostęp do formularza elektronicznego. Formularz będzie zawierał dane z systemów administracyjnych, np. PESEL.

Zarobki od 5 do 6 tys. zł

Od grudnia ubiegłego roku jest już znana lista rachmistrzów, którzy będą odwiedzać nasze domy i mieszkania. W sumie takich osób w całym kraju będzie 20 tys. Na jednego rachmistrza przypadnie średnio 150 gospodarstw domowych, za spisanie których przeciętne wynagrodzenie wyniesie 5-6 tys. zł. Pensje mogą być jednak wyższe.

– Do 20 grudnia przeprowadziliśmy nabór na rachmistrzów spisowych – poinformowała Teresa Krzemińska z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. – Na Podkarpaciu wybrano 924 rachmistrzów. W urzędach gminy zlokalizowane zostały gminne biura spisowe, a przy Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym będzie działało wojewódzkie biuro spisowe .

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments