Państwo zapłaci składki za rolników

- Rolnicy nie chcą żadnych przywilejów, emerytalnych też nie. Chcą być traktowani jak przedstawiciele innych zawodów - mówi Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Kolejny przywilej dla ubezpieczonych w KRUS.

Rolnicy otrzymali kolejny przywilej. Ministerstwo Pracy poszło na rękę 150 tysiącom osób ubezpieczonym w KRUS. Od 1 stycznia 2013 roku rolnicy wychowujący dzieci nie będą musieli sobie sami opłacać składek emerytalnych. Zrobi to za nich państwo, które ze swojego budżetu wyda na ten cel 100 mln zł.

Rolnicy wywalczyli specjalne traktowanie. Nie tylko do końca 2017 roku zachowają wcześniejsze emerytury, ale ponad 100 tys. z nich nie będzie musiało opłacać swoich składek emerytalnych. Wystarczy, że oświadczą, że zajmują się dzieckiem do 4 lat i przez trzy lata rząd będzie za nich wypłacał pieniądze. Dzięki temu będą mieli zapewnione emerytury.

Rodzice prowadzący gospodarstwa rolnicze, niezależnie od wysokości swoich dochodów, będą mieli zapewnione finansowanie składek. Na dodatek może dojść do nadużyć, bo nikt nie będzie weryfikował, czy rodzic naprawdę zajmuje się dzieckiem. Wystarczy złożyć oświadczenie o opiece nad maluchem, ale nawet, gdy ktoś w ogóle nie będzie miał  dziecka, to też będzie miał wypłacane przez państwo składki.

Nowe przepisy o finansowaniu przez państwo składek emerytalnych dla rolników przygotowało Ministerstwo Pracy. Zdaniem ekspertów, tak duża liczba osób uprzywilejowanych będzie znacznym obciążeniem dla budżetu państwa.

***
Każdy pracodawca musi opłacać składki emerytalne za pracowników. Taki sam obowiązek mają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Tylko rolnicy nie muszą. Zrobi to za nich państwo. Tylko jedna jedyna grupa zawodowa otrzymała taki przywilej. A czyja to zasługa, oczywiście partyjniaków z PSL, którzy wywalczyli specjalne prawa dla rolników, ale kosztem nas wszystkich podatników.  

Mariusz Andres

do “Państwo zapłaci składki za rolników”

 1. b.

  Grrr ciekawe czy umialbys wyzyc za 170 zl zasilku na 30mkw majac dwojke dzieci. Mozemy sie zamienic na miejsca! I jeszcze siac na polu na kredyt, a o ile cos urosnie to splacic kredyt!

 2. justyna

  jesteście żałośni te komentarze są idiotyczne pytacie się ile rolnik musi chorować zeby dostać zasiłek chorobowy?? MIESIĄŻ! w dodatku to tylko 10 zł dziennie śmieszne pieniądze a wy jak zwylke czepiacie się ze choć raz rolnicy nie sa kopani po DU*ACH! i że państwo chociaż raz idzie im na rekę jesteście bandą debi*li

 3. P.K

  na podstawie jakich obliczeń wyszło, ze 100 tyś rolników skorzysta z takiego przywileju ? Skoro srednia wieku właścicieli gruntów rolnych jest ponad 70 lat. Skąd się to bierze, wiekszość gospodarstw nie została przepisana na dzieci. Ci niedopilnowali terminów i obecnie nie są włascicielami. W wiekszości płacą podatek gruntowy, (bo przychodzi pod ich adres gdzie mieszkali rodzicami), ale nie płacą KRUS, bo nie są włascicielami . To dotyczy szczególnie gospodarstw małych małopolska podkarpackie, lubelskie, świetokrzyskie.

  Ilu włascicieli gruntów rolnych będacych w wieku powyzej 50 lat (4/5 rolników to powyżej 50 lat), ma dzieci poniżej 4 lat ?

 4. P.K

  Nadal inteligentni mniej, najwięcej krzyczą.
  Czy rolnik pracujacy 20 h na dobę jest nierobem ?
  Jestesmy w UE i dla przykładu rolnik niemiecki ma dofinansowanie do ON, gdzie za litr płaci 0,50 zł. Polski rolnik ma zwrot akcyzy w postaci 0,95zł , za ON płaci więc 4,50 zł.
  Wiekszość gospodarstw jest mało dochodowa, i RP woli , aby rolnicy nie wykazali swoich dochodów. Państwo musiało by dopłacać do minimum socjalnego.
  Drugi przykład dla idiotów wypowiadających sie na forum, ze rolnicy sa uprzywilejowani;
  Osoby mając 1 ha nie moga sie zarejestrować jako , bezrobotne. (na podkarpaciu srednie gospodarstwo wynosi 4,5 ha). Składka KRUS wynosi 366zł kwartalnie. Wiec jak państwo to pokryje , to nic sie nie stanie.
  Dla przykładu osoby nie bedąc rolnikami a bedąc bezrobotnymi, mają wieksze przywileje. Państwo płaci ubezpieczenie (wystarczy się podpisać) raz w miesiącu. A osoby bezrobotne , które straciły prace, mają dodatkowo zasiłek za darmo. Ale tu kur… nikt nie protestuje. i nie widzi problemu, że państwo jest brudne i nie ma kto sprzatać , a zasiłki biorą za darmo.

  Kolejny przykład dlaczego Państwo woli opłacić składki KRUS. Woli aby osoby ubezpieczyli się w KRUS, dostaną 4x 366 zł rocznie na składki. I na tym Państwo zarobi, bo osoba bedąca rolnikiem nie może sie starać o zasiłki z GOPS, MOPS, nie bedzie bezrobotnym (skala bezrobocia nadal bedzie ukryta).
  Obecnie nikt nie wie ile rolnik ma dochodu, co więcej Państwo nie chce wiedzieć. jeśli jest rolnikiem to ma dochód , jaki to jego sprawa.
  Inaczej by było , gdyby kazdy rolnik był płatnikiem VAt. Ci co mają jeden ha to dochód wynosi :
  1 ha pszenicy (srednia plonu 4 tony), 1 Tona =800zł. Koszenie 550zł (w wiekszosci osoby nie płacą vat, mimo ze mają firmy.) Uprawa roli , sianie, materiał siewny, nawóz. Rolnikowi wychodzi 1000zł dochodu.

  W latach 80 cena pszenicy pprzekraczała cene nawozu, obecnie nawóz jest dwukrotnie droższy.
  Kto zarabia na rolnikach ?
  Przedsiebiorca, który przez 10 lat był zwolniony z podatków , a po 10 latach podstawiano słupa i zmiana własciciela oraz nazwy i przez kolejne 10 lat doiło sie kraj.
  o tym kur… nie piszecie ????

 5. bob

  Nie rozumiem tych krytykujacych ludzi.
  Ludziom / nie tym z PSL / rozum odebralo ?
  Najprostrzym rozwiazaniem jest ; wstapic w szeregi PSL. Ilosc czlonkow gwaltownie wzrosnie . Do jesieni osiagnie wynik porownywalny z PZPR . Ulgami beda obieci wszyscy – nareszcie bedzie klotni.

  • K. Bimbała

   bob – bądź rozumniejszy , nie wszyscy ludzie w Polsce chcą się upodlić za kilka judaszowskich srebrników?.

 6. ROMAN

  no to państwo w państwie nie ?

 7. emeryt

  Robotnik oprocz skaldek na ZUS ma rowniez placic PODATEK OD DOCHODU a wiec od zarobkow.
  Czy rolnik oprocz skladek na KRUS placi podatek od dochodu jaki ma ze zbiorow w gospodarstwie ?

 8. Grrrr

  ulgi dla nierobów a z ludzi pracujacych zdzierac ile sie da……………..kraj idiotów

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.